Stát to nedomyslel. Nabízí se fígl, jak na elektřině a plynu vydělat velké peníze

Dlouhou dobu se vůbec nic nedělo a stát byl kritizován za nečinnost. Lidem se totiž už razantně zvedly platby za elektřinu a plyn, přičemž hrozilo, že porostou dále způsobem, který by už pro mnohé byl skutečně neúnosný. Bylo tak potřeba zasáhnout.

Příliš štědrý příslib

Ovšem to, čeho jsme se dočkali, je přinejlepším krok ukvapený a velmi špatně promyšlený. Stát může přijít na peníze, které vůbec nemá a možná mu je v takové výši nikdo nepůjčí. Jde totiž de facto o bianco šek, protože nikdo neví, kolik bude zastropování cen energií pro domácnosti a firmy stát.

Už se však objevují první velké skuliny tohoto ambiciózního plánu, kudy mohou protékat miliardy, aniž by to cokoliv přineslo. S trochou cynismu se dá říct, že se tu také otevírá prostor pro občany, jak na celé věci ještě vydělat, jakkoliv to nelze doporučit, protože je to pochopitelně nezodpovědné.

Lidé mají teď každopádně jistotu, že za energie budou platit určitou maximální cenu. Některým ještě budou dobíhat starší kontrakty, a tak budou platit méně. Nakonec však všichni do tohoto stropu narazí a stát jim bude elektřinu a plyn v podstatě dotovat.

Foto: Shutterstock

Špatné rozhodnutí zaplatí stát

Důležité přitom je, že nejde o pevnou cenu. Směrem dolů žádný limit není. Pokud tak seženete levnější energie, budete je mít zkrátka levnější. A ty je dnes možné teoreticky získat pouze na spotovém trhu.

Za normálních okolností by šlo o obrovský hazard, do kterého by se žádná domácnost nemohla pustit, protože by jí to mohlo zlikvidovat. V tomto tarifu totiž platíte tolik, kolik stojí energie aktuálně na burze. A jak známo, tam může hodně rychle vyletět a způsobit platby ve vyšších desítkách tisíc korun měsíčně.

To vás ovšem v případě zastropovaných cen nemusí trápit, protože více jednoduše nezaplatíte. Vaše špatné rozhodnutí takto převezme stát. Pokud by ale elektřina nebo plyn na burze spadly, což se v některých měsících stát může, budete z toho těžit. A to bez jakéhokoliv rizika.

Už samotná skutečnost, že stát bude dorovnávat i spotové ceny, je velkou nezodpovědností. Někteří dodavatelé už teď svým klientům účtují zálohy ve výši 50 tisíc korun za měsíc. Ty tak ve výsledku zaplatíme všichni, protože podpora jde ze státního rozpočtu.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Stáhnout z lipské burzy naši elektřinu – toť kategorický imperativ současnosti pro vládu, která hájí zájmy občanů ČR.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Pavel

Jak dlouho budete opakovat tuhle lež?

Tomaš Klima
Tomaš Klima
1 rok

Docela by bylo zajímavé kolik členů vlády má akcie energetické společnosti. To by byl střed zájmu jako hrom.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Tomaš Klima

Opravdu střed?

Last edited 1 rok by Xavier
Ivan Vlasák
Ivan Vlasák
1 rok
Reply to  Xavier

Byl by to střet ve středu