Straší vás rakovina vaječníků? Takto můžete snížit riziko jejího vzniku

Málokdo ví, že je rakovina vaječníků z velké míry dána genetickými dispozicemi. Jedná se o onemocnění, které straší ženy napříč všemi věkovými kategoriemi a rozhodně se není čemu divit. Pokud vám záleží na vašem zdraví a zajímá vás, jestli existuje prevence rakoviny vaječníků, pak rozhodně čtěte dál!

Rakovina vaječníků je závislá na genech, přesto se jí můžete snažit předejít

Máte-li v rodině někoho, koho postihla rakovina vaječníků, není se čemu divit, že se tohoto onemocnění bojíte jako čert kříže. Rakovina obecně je obrovským strašákem, kterého se bojíme všichni. Opět zmiňujeme, že je dána z velké míry zděděnými geny, což znamená, že daleko vyšší riziko jejího vzniku mají ženy, u kterých se v rodině rakovina vaječníků vyskytuje. Nejen ony, ale i všechny další ženy se mohou pokusit jejímu vzniku předejít pomocí prevence.

Prevence rakoviny vaječníků – nic nezkazíte, když to vyzkoušíte!

Ať už na prevenci rakoviny věříte či nikoli, rozhodně nic nezkazíte, pokud se zamyslíte nad následujícími tipy a vezmete si naše rady k srdci. Je-li nějaká možnost, jak předejít nepříjemnému onemocnění, ať už je to rakovina nebo cokoli jiného, neměli bychom před ní zavírat oči.

Rada číslo jedna: optimální tělesná kondice

Možná si myslíte, že neustálé apelování na rizika spojená s obezitou a nadváhou už jsou ohraná a že to říkají všichni. Jenže k tomu mají důvod! Obezita je totiž jedním z největších faktorů, které často stojí za vznikem různých druhů rakoviny – včetně rakoviny vaječníků. Proto se sami zamyslete nad tím, jestli přeci jen nestojí za to udržet svou kondici v normě.

Rada číslo dva: mějte miminko a dlouho kojte

Myslíte si, že těhotenství a kojení, které následuje po porodu, nemůže mít sebemenší vliv na vznik rakoviny vaječníků? Tak to byste se mýlili! Vědci jsou totiž toho názoru, že právě skutečnost, že žena nemá během těhotenství ovulaci, výrazně snižuje riziko vzniku rakoviny vaječníků. Hodně s tím souvisí i věk ženy, kdy platí, že ženy, které měly miminko ještě před 26. rokem života mají podstatně nižší riziko, že se u nich rakovina objeví.

Rada číslo tři: užívejte hormonální antikoncepci

O hormonální antikoncepci se velmi často vedou spory. Někdo tvrdí, že je pro tělo spíše přítěží, někdo je zase toho názoru, že naopak pomáhá. V případě rakoviny vaječníků se musíme přiklonit k tomu názoru, že je spíše prospěšná. Rakovina vaječníků totiž souvisí s počtem ovulací, které ženy během života mají. Odborníci proto doporučují užívání hormonální antikoncepce, která může snížit riziko vzniku rakoviny už po třech měsících.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.