Strašný rok 2023 pro Čechy. Tohle je čeká, popsal ekonom drsné chvíle. Vydrží to ještě někdo? Dost těžko

Lidé už by rádi viděli nějaké světlo na konci tunelu. Vždyť už jsme tři roky v podstatě v krizi, ať už jsou aktuální důvody zrovna jakékoliv. Ačkoliv se v současné době zdá, že už je to nejhorší za námi, velmi pravděpodobně jde o pouhou iluzi. Češi totiž rychle přicházejí o svou životní úroveň, což bude trvat i nadále.

Další špatný rok

Bohužel přitom platí, že čím hůře na tom člověk byl doposud, tím více se jeho situace ještě zhoršuje. Jak uvádí ekonom Lukáš Kovanda, loni jsme tu měli vůbec nejhorší rok v historii České republiky, pokud jde o vývoj životní úrovně obyvatelstva.

Byl to skutečně složitý rok a lidé mají tendenci domnívat se, že jsme dosáhli dna, od kterého se odrazíme k dalším výšinám. Jenže toto dno jsme podle všeho zřejmě nenašli. Ekonom totiž prorokuje další propad životní úrovně, a to hned druhý nejhorší po tom letošním.

V loňském roce reálné výdělky lidí klesly o devět procent, přičemž letos by to mělo být o další tři procenta. Jde o rozdíl mezi celoroční inflací a tím, jak se zaměstnancům daří navyšovat jejich platy. Tento rozdíl je teď bohužel negativní, a to po desítkách let, kdy byl pozitivní.

Ačkoliv by se propad o tři procenta mohl zdát jako určité zlepšení, musíme si uvědomit, že vycházíme už ze situace loňského masivního propadu, který se pouze prohlubuje. Není přitom vyloučeno, že ani v příštím roce se reálné příjmy nezvýší, ale znovu se propadnou. To už by zavánělo skutečně nepříjemnou spirálou a návratem o mnoho let zpátky.

Foto: Shutterstock

Hrozná kombinace

Aktuálně je totiž opět nejisté, zda se podaří zkrotit inflaci. Ta v lednu znovu zrychlila a činila neuvěřitelných 17,5 %. Česká národní banka nekoná, nezvyšuje úrokovou sazbu, jak by v této situaci měla, a nechává občany chudnout. Neustále tvrdí, že se inflace už brzy začne snižovat. Jenže její prognózy nevycházejí a termín zlepšení se neustále oddaluje. Letos tu budeme mít už třetí rok podstatně zvýšené inflace a je docela možné, že další bude následovat.

Zatímco jsme se ještě ani nedokázali zbavit jednoho problému v podobě inflace, na dveře už ťuká další. A tím je pravděpodobné zhoršení na dosud velmi silném trhu práce. Je takřka jisté, že nezaměstnanost poroste a lidé budou přicházet o práci. Pokud tu budeme mít zdražování a vyhazovy, je to extrémně špatná situace, která mnohé dožene opravdu do úzkých.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslava
Jaroslava
1 rok

S čím lze souhlasí,že i pro mě to byl strašně rok díky nákladům na topení. Jídlo se i při inflaci dá zvládnout,ale měření energii a vody musí být přesně, aby člověk dopředu sledovat a usměrnit, Také nelze akceptovat, že dodavatel bude zvyšovat ceny bez mého předchozího souhlasu a dostane do platební neschopnosti. Totéž u daní a nájmu. Rozdíly z různých krajích a oblastech jsou nepředstavitelné a náklady nekopírují platy. Je to spíš obráceně.cim nižší platy, vyšší náklady. Způsob.jefnani těchto dodavatelů je často gaunersky a.nema nic společného s normální praxi. Totéž u některých odpovědných politiku kteří pomáhají,ale občanovi škodí. To je… Číst vice »

Pavel
Pavel
1 rok

Češi musí konečně tvrdě narazit na dno aby se už konečně vzpamatovali…

Dana
Dana
1 rok
Reply to  Pavel

Ty máš taky dost

Martin
Martin
1 rok
Reply to  Pavel

To nemusí když jsme vydrželi covid a jiné. Kdyby se nad sebou zamyslely tak tomu to nemuselo ani dojít