Studie odhalila, která vakcína je nejvíce účinná proti mutaci Delta. Pfizer zaznamenává rychlý pokles

Otázka, která v současné době trápí celý svět. Jak moc jsou vlastně vakcíny účinné proti koronavirové mutaci delta? Dosud se zprávy různily. Teď však velký výzkum, na který odkazuje server Fox News, přinesl nová zjištění, která je možné považovat za spolehlivá.

Ukázalo se, že žádná z vakcín není vůči mutaci delta stoprocentně účinná. Na druhé straně však většina z nich předchází vážnému průběhu a hospitalizaci, což je ve výsledku hlavní. Účinnost vůči samotné nákaze a nemoci už tak povzbudivá není. Vědci zjistili, že v České republice dominantně používaná vakcína Pfizer/BioNTech má pouze 42% účinnost vůči onemocnění covidem mutace delta.

V tomto ohledu byla úspěšnější vakcína od společnosti Moderna, která zaznamenala 76% účinnost. “Přestože klinické studie a studie v reálném světě potvrdily účinnost a bezpečnost očkovacích látek proti covidu-19, které byly schváleny úřadem FDA, zprávy o přelomových infekcích a přetrvávajícím vzniku nových variant zvýrazňují potřebu pozorně monitorovat účinnost těchto vakcín,” uvádí ke studii Mayo Clinic.

Studie pracovala s významným vzorkem 25 tisíc obyvatelů americké Minnesoty, a to od ledna do července tohoto roku. Zatímco prvních šest měsíců držely vakcíny vysoký standard a poskytovaly 90% ochranu, v červnu začala účinnost klesat, což je dáváno právě do souvislosti s šířením mutace delta. Zatímco v květnu způsobila mutace delta jen 0,7 % ze všech zaznamenaných případů, v červnu už to bylo 70 %. Přesto však experti tvrdí, že vakcíny významně brání hospitalizacím a vážným průběhům.

Zjištění z USA se kryjí s daty z Izraele, kde rovněž zjistili nižší účinnost vakcíny Pfizer vůči mutaci delta, jak upozorňuje server CNBC.

Foto: Shutterstock, zdroje: Fox News, CNBC

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jarek Novák
Jarek Novák
1 rok

Alespoň pro mě očekávaná zpráva. Všichni chtěli Pfizer aniž si uvědomili, že existuje něco jako evoluční zákonitosti… Na druhou stranu ani ten Pfizer není pro očkované zas tak špatná volba – očkovaným totiž zaručuje přes 40% ochranu proti nákaze a přes 90% ochranu, že neskončí po nákaze v nemocnici. Pro očkované Pfizerem je to pořád komfortnější zóna než mají neočkovaní, kteří si již brzo zahrají ruskou ruletu – ti hloupější z nich si dokonce zatočí dvakrát (bonifikace za nenošení roušky v podobě vysoké virové nálože).

milanmid
milanmid
1 rok

am se vám dostanou vakcíny. Český profesor Turánek už nemohl mlčet. Kvůli cenzuře 19.08.2021 13:35 | Ze sítí Pro nadační fond Svědomí národa se o covidu a hlavně vakcinaci vyjádřil vakcinolog a imunolog, profesor Jaroslav Turánek. Doteď se příliš nevyjadřoval. Ale odsuzování mikrobioložky Soni Pekové ho přimělo říct, co si myslí. Covid podle něj uměle vytvořený je a z viru si někteří lidé udělali byznys, takže teď nastal „jarmark vakcín“, u kterých není ani jasné, jaké jsou jejich dlouhodobé následky. A kdo na covid umíral? „Tři jsme ho museli nést,“ svěřil se se zkušeností přátel – lékařů. Poslední, kdo nechtěl… Číst vice »

PAVEL ŠULC
PAVEL ŠULC
1 rok

VŠECHNO JE TO ŠAŠKARNA OMEZUJÍCÍ LIDEM ŽÍT SVOBODNE A ZDRAVE. MÍSTO BAZENU CHLASTAM NO. PŘECE ZDRAVY ČLOVEK S MOZKEM SI NENECHA DIKTOVAT EU SVINSTVO.

Pepa
Pepa
1 rok

A za rok to bude jak? To si někdo myslí, že ty vakcíny jej ochrání ? To je ale svinst….!
Budou cpát do zdravých lidí vakcíny a prakticky to nic neřeší, přenašeči zůstávají, onemocnět můžou, jak je patrné už z mnoha případů, tak k čemu. To by snad mělo být jen pro starší a něčím ohrožené lidi. Cpát to do dětí je tedy od nevyzkoušené vakcíny skoro trestný čin!

Dana
Dana
11 měsíců
Reply to  Pepa

Vy co se vakcínovat nechcete, tak nevymýšlejte všelijaké zaručené zprávy o tom co kdo řekl a napsal a jaký to byl odbrník….stejně ho neznáte, tak o co vám jde…mne o to, že kž budu potřebovat doktoram tak se nebude v nemcnici starat jen o neočkované….