Trápí vás vyrážky nebo trávicí potíže? Léčivým pomocníkem je máta

Mátu peprnou netřeba představovat. Jedná se o jednu z nejvíce pěstovaných bylinek na celém světě. Je specifická svou vůní, kterou rozezná naprosto každý. Nejčastěji se máta využívá při zdobení sladkých pokrmů, dezertů a zákusků, také se přidává do osvěžujících letních drinků a šťáv. Kromě využití v gastronomii má však široké využití i ve světě farmacie a lékařství. O účincích máty peprné věděli lidé už v minulosti, bohužel nyní se na ně zapomíná. Víte, jak máta prospívá lidskému organismu?

Pěstovat bylinky se vyplatí. Jsou nenáročné, potřebují jenom teplo, světlo a pravidelnou zálivku. Takto snadno si můžeme vypěstovat pomocníky pro chvíle, kdy nás sužují zdravotní potíže. Od jakých bolestí a strastí nám pomůže bylinka zvaná máta?

Sužují vás trávicí potíže?

Máta pozitivně působí zejména na náš trávicí trakt. Pomáhá nám od žaludečních bolestí, ulevuje při žaludečních křečích, dokonce dokáže zpomalit či zcela zastavit krvácení. Mátový čaj se doporučuje pít lidem s anorexií nebo lidem, kteří nemají chuť k jídlu. Máta totiž povzbuzuje naše chutě a popere se s nechutenstvím jedna, dvě.

Mátu využijeme i při kolice trávicího traktu. I s tímto problémem dokáže zatočit, stejně jako se žlučovými kameny.

Trápí vás vyrážky?

Trápí vás vyrážky, na které nezabírá žádná mastička, ať už je sebevíc chválená nebo doporučovaná doktory? Pomoct může mátová koupel. Stačí si mátu vylouhovat v horké vodě ve vaně a umýt se v ní.

Snižuje vám sebevědomí zapáchající dech?

Zapáchající dech nemusí být způsoben jen tím, že jsme snědli něco, co zanechává v ústech zvláštní pachuť, která zapáchá. Zapáchající dech může být zapříčiněn i nemocí, která člověka sužuje. Naštěstí máta je tu pro chvíle, kdy se s tímto problémem potýkáme.

Bolí vás zuby?

Mátový čaj dokáže ulevit i od bolesti zubů a dásní. Dokonce zmírňuje i samotné záněty zubů či dásní, dokud nenavštívíte zubaře, který problém definitivně odstraní.

Autor: Tereza Čierníková

Pro magazín AAzdraví píše od srpna roku 2018. Milovaná práce jí každý den umožňuje nahlížet na zajímavá témata a také se věnovat koníčkům v podobě plavání a čtení.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments