Švédsko se koronaviru nebojí. Vše zůstává otevřené a počet případů roste stejně jako jinde

Silácké řeči vedli mnozí. Nizozemský premiér nechtěl omezovat veřejný život a sázel na vybudování stádní imunity. Britský premiér Boris Johnson koronavirus zpočátku bagatelizoval a rovněž chtěl nechat promořit populaci. Oba ale nakonec pod vidinou hroutících se zdravotních systémů v nejzasaženějších státech ucukli. Podle všeho stejně příliš pozdě: Británie i Nizozemsko patří k zemím s nejrychlejším nárůstem nakažených i mrtvých.

Společenský život jede dál

Jedinou evropskou zemí, kde u výše uvedené strategie vydrželi, tak zůstává Švédsko. Z reality naší karantény a ochromené ekonomiky zní až neuvěřitelně, že si tito seveřané stále žijí v podstatě jako doposud. Přitom sousední skandinávské země jako Norsko a Dánsko zavedly velmi tvrdá opatření a nařídily lidem, aby ze svých domovů vycházeli jen v nejnutnějších případech.

Jaký rozdíl oproti Švédsku! Ne, že by místní vláda nezavedla opatření žádná, ale ta její se v porovnání s jinými zeměmi jeví jako výdobytky liberalismu. Tak například se ani ve Švédsku nesmí tvořit skupinky lidí. Jenže nikoliv tří lidí, ale 50 a výše. Jedinými institucemi, které byly uzavřeny, jsou střední a vysoké školy.

Jinak ale v ulicích Stockholmu či Malmö vidíte korzovat velké množství lidí, kteří si neváhají hojnou měrou užívat prvního jarního počasí na zahrádkách restaurací. V běžném provozu fungují také nákupní centra, kina, lyžařské areály nebo posilovny. Švédsko ponechalo také otevřené hranice, což je ale v jinak uzavřené Evropě spíše symbolický krok, protože obyvatelé okolních států sem stejně nemohou. Ale i v době ochromené letecké dopravy mohou Švédsko navštívit například asijští turisté.

Mohlo by se zdát, že s tak benevolentním přístupem to ve Švédsku přeci musí někde “hořet”. Jenže chyba lávky. Zdravotní systém se zatím tváří připraveně a robustně – rozhodně nehlásí nějaký kolaps. Počet nakažených dosáhl hodnoty necelých 4500, což je v zásadě stejně jako v sousedním Norsku.

Dbát pravidel a faktů

Pravdou je, že Švédové dodržují těch několik opatření a doporučení své vlády. Mezi ně patří dodržování rozestupů, ochrana starších lidí a nutnost mýt si pravidelně ruce.

Poskytujeme lidem možnost vybrat si, co je pro ně nejlepší a co podle našich zkušeností dobře funguje. Zavřít hranice dnes, kdy už jsou případy nákazy ve všech státech, nedává smysl. Dávno jsme promarnili příležitost virus zadržet, teď jen snižujeme jeho dopady,” uvedl hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell, který patří k nejhlasitějším zastáncům takzvané stádní imunity.

Tegnell zdůrazňuje, že je důležité se řídit fakty a nikoliv domněnkami. Podle něj se mnozí stále domnívají, že koronavirus nějakým zázrakem zastaví. Jenže to se nestane. Naopak hrozí, že v této snaze nevratně poškodí celou ekonomiku.

Navíc se ukazuje, že z přísných opatření lze jen velmi obtížně vycouvat. Ani ona totiž virus kdovíjak nepotlačí, a jakmile se veřejný život uvolní, epidemie znovu nabere na síle.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
127 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Míša Burešová
4 měsíců

Abych byl upřímný, nějaký velmi povzbudivý článek. Protože stejně jako kdekoli jinde dochází k ekonomickému poklesu v důsledku zhoršení kupní síly. Proto musíte opravdu jednat a pokusit se nějakým způsobem zachránit své podnikání v celé zemi, protože v případě nedbalosti je nevyhnutelný kolaps. Ale to nechceme. Celá krize teprve přijde. Ano, dokud to necítíme, ale ještě není večer, jak se říká.

Miloslav
6 měsíců

dnes 14.4.2020 má Švédsko cca 10 000 nakažených a 1 000 zemřelých, tj 1 ku 10, dost krutý poměr. Bohužel jejich hlavní epidemiolog Anderse Tegnella si udělal ze svého národa pokusnou laboratoř, na kterou zemře zbytečně titisíce švédú, jdou jak ovce na porážku.

Jan Skácel
Jan Skácel
6 měsíců

Švédsku se dvojnásobí počty případů každý týden. Umře tam hodně lidí až budou mít přetížený systém. Daň za blbost. https://coronavirus.jhu.edu/map.html

Jana
6 měsíců

Ale uz nepisete, ze pri velmi podobnem poc5u obyvatel uz maji skoro 200 mrtvych…

jirko
6 měsíců
Reply to  Jana

Netárajte sprostosti,prečítajte si komentár švédskeho brankára v službách NHL,potom zmeníte názor že koľko sa ich tam nakazí každý deň.

Tomáš
6 měsíců
Reply to  jirko

Švédskej Brankář, kterej žije v USA má o situaci ještě horší přehled, než vy o tom jak se virus šíří na Slovensku, takže jako autorita k nějakému článku je to nesmysl. ps jeho Tweet jsem četl a odkazuje se na novináře, kterej vaří z vody.

Adam
Adam
6 měsíců
Reply to  Jana

ale my je taky budeme mít, jenom o pár dní později.

petr
petr
6 měsíců

Bejt tam jen švédové, už tam jedu..bohužel to tam ale mají pěkně zaplevelený ještě horším neřádem, než je nějaký kašlik, takže přestože v tomto ohledu je jejich vláda rozumná, zůstávám i přes Vaší nelibost zde v absurdistánu..

Petr
Petr
6 měsíců
Reply to  petr

Je potřeba do Švédska jezdit a nejenom si číst nějaké reporty od někoho kdo sedí na židli za stolem. Situace tam je úplně jiná. Migranti co to myslejí vážně, tak makaj, pár jich znám a jejich příběhy by Vás dosti zaskočili, jak lidé mohou těžký život mít. A vlastně, Vy tam raději nejezděte, akorát by jste jim tam mleli ty Vaše nesmysli co tady neustále přepapouškováváte od různých individuí, a novin který nemají žádnou váhu. No vlastně řekněte, kolik jste vůbec migrantů viděl, a co Vám udělali (osobně prosím). A neříkejte o lidech, že jsou plevel, jinak se o Vás… Číst vice »

marie hansenova
marie hansenova
6 měsíců

Nevim, kde se vzalo tvrzeni, ze Dansko ma velmi tvrda opatreni, nejtvrdsi je uzavreni skol a castecne omezeni prodeje v super a hypermarketech. Chci take připomenout, ze Dansko ma cca. pet a pul milionu obyvatel a na ne uz ma 150 mrtvych/zprávy ze včerejška/. jinak mají v kritickem stavu i 12letou holcicku. Pokud si nahodou chcete vzit rousku, vrhnou se na vas, ze sirite paniku. Když jim reknete pocty nakazenych a mrtvych u nas, je to jen propaganda. nase zdravotnictvi prece nemůže mit lepsi výsledky nez jejich. Jinak vsem, bez ohledu na to kdo jsou a kde jsou preji vsem… Číst vice »

Jan
Jan
6 měsíců

Se divím, že za ty roky nemáme stádní imunitu ani na tu běžnou chřipku a provádí se očkování. Navíc nechat se infikovat virem, který tu je s námi pár měsíců, aniž by se vědělo jaké násleky nechá i po vyléčení, to je opravdu hazard.

pidalin
pidalin
6 měsíců
Reply to  Jan

Imunita na tu chřipku ňáká částečná asi bude, chřipku jsem nikdy neměl a ani ve svym okolí neznam nikoho kdo by jí v nedávný době měl, vlastně je to docela rarita když má někdo opravdu chřipku, většina lidí je jenom nachlazená a myslej si že maj chřipku, ale většinou nemaj.

Jana
6 měsíců
Reply to  Jan

Protoze kazdy rok radi jiny kmen a subtyp. Chrioka velmi rychle mutuje.

Vladimir
Vladimir
6 měsíců
Reply to  Jan

Cemu se divite? Stadni imunita na beznou chripku se nikdy nevytvori prave proto, ze se provadi ockovani. Jakekoliv ockovani snizuje imunitu, coz je ucel farmaceutickych spolecnosti vytvaret si klienty. Nikdy jsem chripkou ani jinym podobnym onemocnenim netrpel jen diky tomu, ze se ockovani a dalsim farmaceutikam vyhybam. Imunita Evropanu je nejhorsi na svete, COVID-19 nam to krasne vykreslil na mapu:-)

Jan Skácel
Jan Skácel
6 měsíců
Reply to  Vladimir

A tuto blbost jste slyšel kde pane Vladimíre? Pravda je, že Influenza jako hodně jiných RNA virů rychle mutuje (+- 100x rychleji než SARS2 způsobující Covid-19). Každý rok se tak šíří mírně odlišný kmen. Díky tomu, že Influenza je evolučně vybavená tak, aby mohla být v hostiteli dlouho dormantní, přežije do další sezóny. Kmeny, které se toto nenaučily tu nejsou, tj. přirozený výběr. S očkováním nesouvidí vyšší incidence prakticky žádných onemecnění. To co jste napsal je nebezpečná pitomost. Zeptejte se na to svého obvodního lékaře a nečerpejte už pitomosti z internetu.