Tak to řachlo. Takhle nám napálí daň z nemovitosti. Dělají si snad legraci?

Stát už skutečně nemá peněz na rozdávání a naopak se musí začít snažit co možná nejvíce navýšit své příjmy. Jinak by to tady mohlo dopadnout hodně špatně. Podle některých expertů na to však povolaní ministři nejdou zrovna nejlépe a svými kroky zatěžují tu nejvíce zranitelnou skupinu obyvatelstva.

Co to má být?

I když se všeobecně mluví o daních, je potřeba si ujasnit, že nejsou daně jako daně. Některé pocházejí z průběžných příjmů, jako je zaměstnání nebo podnikání, a jsou všeobecně akceptované. Druhou skupinu potom tvoří majetkové daně, kde už je to s pochopením přeci jen horší.

Taková majetková daň, ať už z úspor nebo třeba z nemovitosti, znamená jediné. Stát vás zdaní poněkolikáté a navíc pořád dokola, protože taková daň se platí každý rok. Jednoduše platíte za to, že něco vlastníte. Není to samo o sobě pochybné?

Jistou omluvou mohlo být jen to, že daň z nemovitosti byla v našich podmínkách nastavena poměrně nízko, takže si ji mohl dovolit prakticky každý. Jenže to z ní zároveň udělalo daň, kterou lze velmi jednoduše navýšit s odůvodněním, že v zahraničí je přeci mnohem vyšší.

Foto: Shutterstock

Budou potíže

Tato argumentace ovšem opomíjí skutečnost, proč jsou nemovitostní daně v zahraničí tak vysoké. Je to dáno mimo jiné strukturou společnosti a také tím, že nemovitosti v západních zemích často drží velké korporace a nikoliv jednotlivci, jako v našich podmínkách.

Ministerstvo financí přitom už představilo plán, podle kterého by měla daň z nemovitosti vyrůst na dvojnásobek současného stavu. To je dosti bezprecedentní a je třeba si uvědomit, že tato daň najednou vyskočí o celých 100 %.

Jak se přitom ukazuje, mohlo by jít pouze o začátek. Někteří nepříliš příčetní experti, jako například investiční bankéř Ondřej Jonáš, navrhují navýšení této daně až na dvacetinásobek. To by však mnozí měli najednou potíž si takovou nemovitost udržet.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
41 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Lada
Lada
1 rok

Za své musím státu platit a proč?

Zvoník
Zvoník
1 rok

Kdo si nakradl a ,,napodnikal” – (jako) a má spoustu pozemků a nemovitostí, tak ať platí jako mourovatý, když na to má! Já jsem dřel celý život ve fabrice a mám hovno. Tak ať daň z majetku zvednou třeba 50x.

Bohuslav
Bohuslav
1 rok
Reply to  Zvoník

neměl jsi všechno prochlastat, prohulit a nacpat děckám

Bártová
Bártová
1 rok

Nejlepší by bylo kdyby si ti idioti snížili své statisícové platy a hned by bylo peněz dost a ne to tahat z nás. Stačí, že už nás takhle dostali do průšvihů. Ať se chytnou za držku

Jan
Jan
1 rok

Platím za 3+1 roční daň 520.- Kč. Jestli to někomu přijde adekvátní, měl by se léčit. Mě to přijde směšné. I kdyby byla daň desetinásobná, neměl bych s tím problém.

Jindřich
Jindřich
1 rok
Reply to  Jan

Jo já žiji v KV a mám 2+1 v paneláku 61 m2 a platim 2100

Alena
Alena
1 rok
Reply to  Jan

Tak to máte dobré, ja už teď platim 4000 za malinkou zahradní parcelu a zahradní chatu. Uz pokud mi to zvednou o 100% budu na tom celkem blbě.

PAVEL
PAVEL
1 rok
Reply to  Jan

Tak to jste měl být iniciativní už dávno před rozhodnutím vlády a platit nad rámec výpočtu aspoň 1040.-kc.👍😁

Milada
Milada
1 rok
Reply to  Jan

Vy možná ne, někteří ano, udivuje mě jak vše tu srovnává daň z nemovitosti u nás a jinde, ale zároveň se nesrovnává příjem obyvatel u nás a jinde, podle mého názoru je to srovnání neúplné

Bohuslav
Bohuslav
1 rok
Reply to  Jan

a za co to platíš ? Jaké služby od státu za to dostáváš ?

Josef
Josef
1 rok

Posílám vzkaz voličům ODS, příště si pro změnu zvolte jako ministra financí třeba truhláře jako byl Gottwald, on vám to taky spočítá zrovna tak jako ten váš elektrikář. Ale nás ostatní z toho systému vypusťte prosím, my za nic nemūžem.

Adonis Ziakas
Adonis Ziakas
1 rok
Reply to  Josef

Souhlasím ten elektrikář neví ani co je žárovka!!

Kája
Kája
1 rok

Zlatej středověk, tam si aspoň každej budoval přímo pro sebe, občas šel zarobit, ale jinak neměli zaměstnavatele a co si vydělali, co si stavěli, co chovali, pěstovali, pěkně vše pro sebe, ale tohle co dělají mi přijde že jsme jen novodobí otroci vlády a každý ví, jak to dopadá, tak směle do toho vládo bez lidu, číše se začíná naplňovat zmetci

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Kája

Tak vy to máte také hodně pomotané. Zjevně jste nikdy neslyšel o desátkách, které museli odvádět vrchnosti, ani o robotě, kdy museli pracovat na panském. Co si vydělali nebo vypěstovali, si sice mohli z větší části nechat, ale určitě neměli čtyřiceti hodinový pracovní týden, jako máte vy.

Radek
Radek
1 rok
Reply to  Jan

Ale pořád je to diskutabilní. Platit dan z něčeho co si člověk vybudoval za již jednou zdaněne peníze. Pochopil bych u toho co tu nemovitost používá dále k dosažení zisku to ano ale aby tu daň platil někdo kdo si tu nemovitost postavil nebo koupil za již jednou zdaněne peníze a užívá ji k bydlení je nehoráznost.

Bohuslav
Bohuslav
1 rok
Reply to  Jan

10% daní se vám zdá hodně ? vy platíte tak cca 85%

Radek
Radek
1 rok
Reply to  Kája

Taky mi to.tak připadá že si z nás už dělají úplně otroky. Daň z nemovitosti a majetku vůbec nechápu. Ta by neměla vůbec existovat danit něco co člověk vybudoval za své již jednou zdaněne příjmy.

Josef
Josef
1 rok

Co jste si zvolili, to máte. Ale nevím proč mám trpět já, který jsem ty vygumované amatéry nevolil. A co se týče toho přitroublého investičního bankéře, škoda mluvit. Vzít ho do mlýnice a zlámat mu kosti a z hlavy mu tu přirizenou blbost vymlátit.

Miroslav54
Miroslav54
1 rok

Dříve jsme měli až do roku 2009, tzv progresivní daň. Byla zrušena, proč?? Aby bohatí nemuseli platit vysoké daně. Pak zrušili daň 4% z převodu nemovitostí já vždy tuto daň zaplatil. Bohužel, i z prodeje pí tatínkovi ze zakoupení pozemku 1,5 mi. Taky jsem musel. Bubla zrušena super hrubá mzda???? Mohla zůstat a 100 mld. v rozpočtu. Teď Vám zvýší daňz nemovitosti a můžete se zbláznit. No tak jsme v Evropě a platíme směšné poplatky. Tím se uvolní nemovitosti k prodeji a bude pestřejší trh. Vraťme zpět superhrubou mzdu a bude klid. Souhlas?

Karel
Karel
1 rok
Reply to  Miroslav54

Chyba za chybou a všechno co bylo dobré se zničilo,podleháme diktátu Německu a lezeme tim sami do smyčky

Miross
Miross
1 rok
Reply to  Miroslav54

Jsou to naši zaměstnanci, platíme je mi z našich peněz, měli by se chovat jako kteří koli jiní zaměstnanci a za to co odvádějí brát maximálně minimální mzdu pokud vůbec nějakou a pokud svoji práci odvádí špatně
měli bychom je jako zaměstnavatelé vyhodit nebo rovnou vyrazit včetně vyvození osobní zodpovědnosti a trestu.
Na druhou stranu co jste si vybrali to máte a každý lid má vládu nebo jak to nazvat takovou jakou si zaslouží.
Miross