Tak to ruplo. Česká banka náhle ruší hotovost. Co budeme dělat s bankovkami?

V poslední době se hojně diskutuje o tom, zda má hotovost vůbec nějakou budoucnost. Vždyť dnes každý platí kartou nebo rovnou mobilním telefonem a naditou peněženku už se chce nosit jen málokomu. Ovšem to je velmi zúžený pohled, který nepokrývá celou problematiku.

Velká změna k horšímu

Hotovost totiž lidem přináší především svobodu. Sami se nad tím zamyslete. Pokud platíte kartou, potom po vás existuje velmi rozměrná digitální stopa, a pakliže by se na to někdo zaměřil, zjistil by v podstatě všechno o vašem životě. Stejně tak úřady mají dokonalý přehled, za co utrácíte a zda se to kryje s tím, kolik vyděláváte.

Oproti tomu hotovost je úplně něco jiného. Pakliže máte takzvaný “cash”, můžete platit zcela svobodně a nikdo vás přitom nesleduje. Jistě, pokud neděláte nic nekalého, vlastně k tomu nemáte důvod. Zatím. Ale co kdyby se mimo zákon dostaly různé věci, které už se vás budou týkat. Navíc, kdo by chtěl být pod neustálým dohledem, který by zrušení hotovosti nutně přineslo.

Proto je znepokojující, že tímto směrem jdou i některé banky včetně tuzemských. Banky v České republice se přitom ještě nedávno vyznačovaly tím, že měly vždy pokladnu, kde jste mohli pracovat s hotovostí. První banka ovšem nic takového nemá.

Není to pro každého

Jde o Partners Banku, která se rozjela teprve letos, ale která už je mezi klienty velmi oblíbená. Ta se rozhodla, že bude zcela bezhotovostní. “Banka bude bezhotovostní, ale lidé si hotovost budou moci vybrat zdarma ze všech bankomatů. Hotovostní vklady nejsou třeba, protože většina lidí dostává peníze na účet,” informoval ředitel Partners Banky Marek Ditz pro server Aktuálně.cz.

Zkrátka a dobře, pokud máte nějaké peníze v hotovosti a chcete si je uložit na účet, máte u této banky smůlu. Nezbývá než doufat, že jí ostatní nebudou následovat.

Čtěte také: Velká česká banka se tvrdě opřela do důchodců. Ti nevěří vlastním očím, co musí udělat. Jinak o všechno přijdou

Pravdou ale je, že Partners Banka je celkově velmi nekonvenční bankou. Jako jediná totiž nenabízí ani internetové bankovnictví. To by podle jejích představitelů mělo být plošně zrušeno, jelikož je cílem mnoha podvodů. Účet tu tak můžete ovládat pouze přes mobilní aplikaci, která by měla být bezpečnější.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Chřenovák
Chřenovák
13 dní

Hodíš je do kontejneru na papír 😂😂😂😂