Tak už to ruplo. Stát napálí daně všem. Zapomeňte na výhody. Brutální rána pro Čechy

Lidé by mohli nabýt dojmu, že v této složité době by jim měl stát nějakým způsobem přilepšit, aby se jim to lépe zvládalo. To se ale nestane, protože do problémů se dostaly i veřejné rozpočty, které jsou zadlužené až po uši a nastavené tak, že generují obrovskou spoustu dalšího dluhu, pokud se nějakým způsobem nezasáhne.

Pořádně si připlatíte

Ačkoliv by si někdo mohl myslet, že v těch tisícovkách miliard není přeci obtížné najít nějakou tu úsporu, byl by na omylu. Ukázalo se to, co ekonomové už nějakou dobu tvrdili. Rozpočet se nevzpamatuje, aniž bychom nenavýšili daně. To je ta nejsnazší a zároveň nejspolehlivější možnost, jak získat do státní kasy peníze.

Pochopitelně je to také velmi nepopulární opatření, protože tomu není tak dávno, co se daně z příjmů naopak snižovali a mnozí si tak výrazně polepšili. Jak už tomu tak bývá, lidé si na toto přilepšení rychle zvykli a teď s těmito penězi počítají.

Foto: Shutterstock

Nepříjemné důsledky

Státu se tak nechce jednoznačně říct, že daně z příjmů bude navyšovat. Jde na to ale oklikou, která bude pro drtivou většinu lidí znamenat to samé. Budou se totiž rušit slevy na dani, kdy nějakou z nich čerpá prakticky každý.

Velkým zásahem bude především zrušení slevy na manželku, která je v domácnosti. Pakliže nevydělá více než 68 tisíc korun ročně, můžete si na ni teď odečíst z daně téměř 25 tisíc korun ročně. To dělá nějaké dva tisíce korun měsíčně, což vůbec není málo.

Tato sleva by teď měla být zrušena, podobně jako celá řada dalších. Týkat by se to mělo přibližně deseti z nich, přičemž lze předpokládat, že půjde spíše o ty zajímavější a využívanější, aby se na nich dalo něco ušetřit.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
1 rok

Rozpustit senát, každý ministr má 10 poradců.Nech si sníží platy.Duchodce vyzije za 17 tis.Proc by nemohli mít ministři 50 tis.Ted je vidět jak lidi volili.Priste budou volby a dopadne to zase tak.Lide jsou nepoucitelni.

Karolína
Karolína
1 rok

Tak to už je vrchol! Ať si vláda sníží platy a výhody, které mají a bude peněz dost.

Rena
Rena
1 rok
Reply to  Karolína

Souhlasim, souhlasim, souhlasím. At začne vláda u sebe! Myslim si, že kdyby meli maximálně dvojnásobek průměrného platu, aspon by poznali, jak se žije bez stotisicovych částek za mesic.

Luboš
Luboš
1 rok

Tak důchody už byly zdaněny ve výši 12000 Kč ročně.A někteří z toho měli dokonce radost.A teď jsou hrozně překvapení že dojde i na ně.

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
1 rok

Bohužel sliby chyby. Doufámže si to voliči zapamatují a příště tuhle bandu darebáků a lhářů už nezvolí. Pokud ano, tak ať jdou všichni k čertu, který si je stejně jednou veme do pekla, kde se budou smažit.

Josef
Josef
1 rok

Je to jenom banda zlodějů, ve Francii alespoň neztratili svou hrdost.