Tchyně má úžasně zářivé záclony a závěsy. Koupe je jednou ročně ve speciálním roztoku

Záclony a závěsy jsou nádherným bytovým doplňkem, pokud tedy nechytají nepřitažlivý odstín i odér. Od koho jiného se naučit tajemství zářivých, nadýchaných a voňavých záclon než od tchyně, že? Mrkněte, jak udělat ze svého domova romantickou oázu.

Péče o záclony

Záclony nejsou jen módním doplňkem, často plní také funkci zastínění, odhlučnění a v neposlední řadě zabrání pohledům všetečných sousedů. Nicméně ač zastávají královské postavení, prach, výpary z vaření a další znečišťující faktory se jim nevyhnou. Proto je třeba záclony prát aspoň čtyřikrát ročně. Pokud ale chcete, aby vám záclony vydržely co nejdéle v co nejlepším stavu, musíte vědět jak na to.

Triky našich babiček

Hlavní úspěch svěžích záclon spočívá v jejich namáčení. Napusťte 5 litrů teplé vody a nasypte do ní jeden balíček prášku do pečiva nebo jedlé sody a zamíchejte. V roztoku nechte záclonu minimálně hodinu odmočit, můžete klidně i přes noc. Po namočení vymáchejte v čisté vodě a vyperte v pračce na velmi šetrný program.

Další možností je připravit lázeň z 3 litrů vody a 4 lžic soli. Zamíchejte, do roztoku namočte již vypranou záclonu a poté vymáchejte, nechte volně uschnout.

Na zbavení se nepříjemného zápachu, kouře či smogu zase perfektně zabírá citronová šťáva. Před praním záclony můžete odmočit ve vodě s vymačkaným citronem. Potěší vás svěží vůně i zářivá čistota.

Foto: Shutterstock

Na sušičku zapomeňte

Ať jsou vaše závěsy jakkoliv pevné, vyvarujte se jejich sušení v sušičce. Záclony i závěsy by měly přirozeně uschnout. Úplně nejlepším řešením je je ihned pověsit na garnýže. Záclony a závěsy poklidně uschnou, vy si zvýšíte vlhkost v bytě. V případě, že bude třeba žehlení, závěsy usušte např. na šňůrách a pak ještě jemně přežehlete.

Čištění parou

A pokud chcete poskytnout záclonám skutečně tu nejlepší péči, vyzkoušejte parní čištění, ať už pomocí domácího přístroje nebo přizváním profesionála. Parní čištění si levou zadní poradí s jakýmikoliv roztoči, bakteriemi a pachy, navíc prodlouží životnost záclon.

Foto: Shutterstock, Zdroj: carpetcleaningkings.com.au

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments