Tchyně mi poradila, ať doma zapálím bobkový list. Nevěřila jsem, ale už na to nedám dopustit

Bobkový list, který nám je známý hlavně jako aromatické koření v našich kuchyních, má mnoho skrytých talentů. Kromě toho, že dokáže vdechnout jedinečnou chuť našim omáčkám či láku na okurky, nabízí také celou řadu prospěšných účinků na naše zdraví.

Bobkový list v kuchyni

Bobkový list má v kuchyních celého světa nezastupitelné místo. Jako koření přidává jídlům charakteristickou chuť a vůni, která může dokonale doplnit různé pokrmy, od tradičních omáček až po exotické speciality. V některých kulturách se bobkový list používá i v různých rituálech a ceremoniích. Například v antickém Řecku byl bobkový list považován za symbol vítězství a úspěchu. Věřilo se, že má magické schopnosti a mohl přinést ochranu před zlými silami.

Domácí aromaterapie s bobkovým listem

Většina z nás by nepředpokládala, že se bobkový list dá využít i jako aromaterapie. Pálení suchých bobkových listů vytváří příjemný a léčivý kouř. Tento kouř má blahodárný vliv na naši psychiku – zmírňuje stres, napomáhá relaxaci a může nám pomoci v boji proti úzkosti.

Za těmito pozoruhodnými účinky stojí linalool, sloučenina, kterou najdeme i v dalších uklidňujících bylinkách jako je máta nebo levandule. Pokud se rozhodnete tuto metodu vyzkoušet, mějte vždy na paměti bezpečnost – listy hoří rychle a je důležité mít je stále pod dohledem.

Foto: Shutterstock

Léčivé odvary a obklady

Neméně účinné je využití bobkového listu ve formě odvaru či obkladu. Tato metoda je stará jako čas a používá se především při léčbě zažívacích potíží, infekcí, artritidě či bolesti hlavy. Odvar z bobkového listu není jen léčivý, ale také může podpořit naši paměť a zlepšit kvalitu spánku. Pokud jste však citliví na silné aroma, připravte se na jeho intenzivní chuť a vůni.

Upozornění na závěr

I když je bobkový list skvělým pomocníkem v domácnosti, měli bychom být opatrní při jeho používání, zejména pokud trpíte astmatem nebo jinými dýchacími potížemi. Kouř z hořícího listu může podráždit dýchací cesty a způsobit nepříjemné komplikace.

Foto: Shutterstock, zdroje: Healthline, Hello Magazine

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Eva Kyptová
Eva Kyptová
9 měsíců

Zdravím všechny, bobkový list využívám i proti molům, mravencům,funguje to.

Tomáš
Tomáš
9 měsíců

*Bobkový list, který nám je známý hlavně jako aromatické koření v našich kuchyních, má mnoho skrytých talentů.*

Kristýna opět boduje 😂😂😂