Trápí vás bolest hlavy? Vědci prozradili, jak podle typu této bolesti poznat Covid-19

Bolest hlavy může být jedním z prvních signálů infekce novým typem koronaviru. Jak už tomu tak u tohoto zvláštního viru ale bývá, nejde o obyčejnou bolest hlavy, kterou pociťujete při běžných problémech. Vědcům se podařilo identifikovat druhy bolesti hlavy, které jsou typické pro onemocnění Covid-19. Pokud se s nimi seznámíte, budete moct snáze odhalit, zda se potýkáte s infekcí koronavirem, nebo třeba jen běžnou diagnózou spojenou s chřipkovou sezónou, únavou či stresem.

Zatímco dříve lidé bolesti hlavy velkou váhu nepřikládali, dnes může být tento signál velmi důležitý. Vědci totiž už vědí, že jde o jeden z prvních způsobů, kterými se koronavirus hlásí o slovo.

Výzkumníci z Istanbulské univerzity se zaobírali otázkou, jak na základě bolesti hlavy odlišit koronavirovou infekci od méně závažných původců. Za tímto účelem provedli studii, které se účastnily tisíce dobrovolníků, ať už s pozitivním nebo negativním testem na covid.

Pulzující bolest hlavy

Pulzující bolest bývá doprovázena silnou bodavou bolestí, která je velmi nepříjemná. Je intenzivní, pronikavá a jen obtížně utišitelná. Právě tento typ bolesti hlavy nejčastěji doprovází počínající nemoc Covid-19.

Bolest hlavy delší než 72 hodin

Obvyklá bolest hlavy po poměrně krátkém čase ustupuje. Nikoliv tak v případě koronavirové bolesti hlavy. Pokud vás hlava bolí déle než 72 hodin, je na základě výsledků výzkumu téměř jisté, že půjde o Covid-19.

Poruchy smyslů

Začínající koronavirová infekce dokáže být velmi nepříjemná a člověka ochromuje v mnoha ohledech. Pokud je bolest hlavy spojena se ztrátou čichu a chuti, případně zažívacími problémy, jde velmi pravděpodobně o Covid-19. Tato kombinace problémů je pro nemoc velmi specifická.

Nezabírají léky na bolest

V případě, že na bolest hlavy nezabírají běžně dostupné léky, je na čase přemýšlet o tom, že jste se nakazili koronavirem.

Mužské pohlaví

Je to zajímavé, ale příznak bolesti hlavy v souvislosti s koronavirem pociťují ve větší míře muži. V případě dobrovolníků ve studii trápila bolest hlavy dokonce dvakrát více pozitivních mužů než žen.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments