Tváří se, že zachraňují svět, přitom ho ale ničí. Které firmy produkují nejvíce plastu?

Společnosti jako Coca-Cola, PepsiCo nebo Nestlé se předhánějí v tom, která z nich vyhlásí ambicióznější cíle v boji proti plastovému odpadu, který se stal v posledním době obrovským tématem, když se objevily záběry plastem znečištěných oceánů a ryb hynoucích v důsledku konzumace právě tohoto plastu.

Proklamace, které se dobře vyjímají v marketingových materiálech, jsou jedna věc. Realita, kterou vidíme v mořích, věc druhá. Nedávno proběhla obří akce organizace Greenpeace, které se účastnilo přes deset tisíc dobrovolníků, kteří ve 42 zemích sbírali pohozený plastový odpad, ať už šlo o kelímky od kávy nebo plastové láhve. Výsledek? Koncerny vyrábějící potraviny jsou na míle vzdálené tomu, aby přispívaly k lepšímu životnímu prostředí. Nebo ho alespoň tolik nedevastovaly.

Coca-Cola je úplně všude

Ukázalo se, že největším znečišťovatelem planety co se týká plastového odpadu je společnost Coca-Cola. Následuje jí její odvěký rival PepsiCo. Třetí místo pak patří švýcarskému konglomerátu Nestlé.

Dobrovolníkům se podařilo posbírat 187 000 plastových kousků odpadu. Ve 40 ze 42 zemích, kde akce proběhla, našla organizace odpadky od Coca-Coly. Ta je také jedinou firmou, jejíž produkty se na všech šesti kontinentech dostaly do první trojky. PET láhve se však celkově zařadily až na druhé místo co do druhů odpadu. První místo zabírá takzvaný Styropor, který tvoří jednorázové kelímky na kávu.

Coca-Cola, PepsiCo a Nestlé se veřejně zavázaly, že do roku 2025 budou produkovat pouze takové obaly, které budou znovuvyužitelné nebo kompostovatelné. Podobné záměry deklarovala také společnost Mondelez. Bohužel zatím nejde o nic jiného než proklamace, které navíc slýchají hlavně obyvatelé zemí, které si problém uvědomují a kde je tématem. Například v Asii tento problém nikdo neřeší a gigantické korporace, které na místních trzích vydělávají obrovské částky, nepomáhají vytvářet ani fungující odpadové hospodářství, jež v těchto státech trestuhodně schází.

Žebříček největších znečišťovatelů planety plastem

  1. Coca-Cola
  2. PepsiCo
  3. Nestlé
  4. Danone
  5. Mondelez International
  6. Procter and Gamble
  7. Unilever
  8. Perfetti van Mell
  9. Mars Incorporated
  10. Colgate Palmolive

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na

Doporučujeme

loading...