Urychlují léčbu zánětu, zásobují tělo vlákninou – co všechno ještě dokážou brusinky?

Brusinky jsou velmi často spojovány se zánětem močových cest, to však není jediná pomoc, kterou nám v rámci našeho zdraví mohou nabídnout. Ačkoli se jedná o drobné a nenápadné ovoce, mohou nás svými účinky na naše zdraví mile překvapit.

Brusinky? Červený poklad!

Málokdo ví, že se brusinky mohou pyšnit poměrně bohatým obsahem. Najdete v nich celou řadu cenných látek, dokonce i takové, které jsou opravdu výjimečné. Drobné červené plody, které můžeme s klidným svědomím považovat za takový malý poklad, v sobě obsahují vitamín A, C, K a E, flavonoidy, omega-3 a omega-6 nenasycené kyseliny, velké množství vlákniny, která je pro naše tělo nepostradatelná, dále pak kyselinu citronovou, jablečnou, šťavelovou a minerály v podobě manganu, fosforu, hořčíku, sodíku a kalcia.

Léčivé účinky brusinek

O léčivých účincích brusinek moc dobře věděli již naši předkové, kteří si je také velmi cenili. Věděli jste, že právě drobné červené plody brusinek patřily mezi nejpoužívanější americké lidové léky? I v současné době se v medicíně hojně využívají, čemuž se snad ani nelze divit.

Co se léčivých účinků brusinek týče, budete jistě mile překvapeni, co všechno na první pohled nenápadné maličké bobulky dokážou. Již jsme se zmínili o tom, že se používají při zánětech močového měchýře a močových cest. Jsou často doporučovány jako pomoc při onemocnění ledvin. Chcete prozradit, s čím vším vám ještě brusinky mohou pomoci?

  • snižují nechutenství
  • slouží jako prevence proti únavě a slabosti
  • chrání zuby před vznikem zubního kazu
  • jsou účinnou pomoci při problémech s únikem moči
  • pyšní se anti karcinogenními účinky
  • slouží jako zmírnění bolestí při menstruaci
  • jsou prevencí proti vzniku sklerózy
  • napomáhají při léčbě nachlazení

Pochutnejte si na ně v čerstvé i sušené podobě

Bohužel jen cca 5 % celkové produkce představuje dovoz čerstvých brusinek, takže pokud nejste někde v zahraničí, u nás si na čerstvých brusinkách pochutnáte asi jen stěží. Častěji jsou k dostání v sušené podobě, která rozhodně není k zahození. Dále se s brusinkami můžete setkat ve formě šťáv, marmelád nebo omáček. Každý si tak dokáže najít to svoje.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments