Plodnost u mužů je stále větším problémem. Stačí přitom vyměnit počítač

Dokončit školu, zasnoubit se, mít svatbu, oslavit první křtiny. Někdy i v jiném pořadí. Takto vypadal v minulosti recept na štěstí většiny domácností. Dnes u řady rodin chybí ta poslední ingredience. Mít potomka se stává stále těžší a problémy s početím se objevují u mnohem většího počtu párů než dříve.

Odborníci varovně zdvihají ukazováček

Řada odborných studií potvrdila, že se kvalita spermií u mužské populace rapidně zhoršila. Dříve se lékaři nesetkávali tolik s problémy v reprodukční oblasti. V menší míře se také objevovaly samovolné potraty a komplikace během těhotenství. Když se v rodině objevil problém, bývala příčina obvykle na straně ženy. Dnes za problémy s početím mohou ve velké míře muži.

Stanoviska lékařů

Lékaři uvádějí, že za zhoršením mužské plodnosti stojí několik příčin. Odkládání rodičovství na pozdější věk, přemíra stresu, špatné stravování, alkohol, kouření, a především horší kvalita životního prostředí. Část z těchto vlivů není možné eliminovat, některé můžete ovlivnit jen částečně. Existují však i jiní nepřátelé mužské plodnosti a ty změnit můžete.

Hlavně nepřehřívat

Ženy vždycky strašíme, že když budou sedět na studeném, nastydnou jim vaječníky. U mužů je riziko opačné. Problém je ve vyšší teplotě. Spermie jsou velmi citlivé na teplotní výkyvy a vadí jim i mírné zvýšení teploty. Pokud muž zatouží po potomkovi, měl by se rychle vyhnout sauně a dlouhým horkým koupelím. Za horší kvalitu spermií může i těsné spodní prádlo nebo dovolená v teplejším podnebí. Kdy ale škodí pánové své plodnosti nejvíce? Ve chvíli, kdy si položí do klína zapnutý notebook. Sice příjemně hřeje, ale nepříjemně škodí. Kolik hodin denně jste zvyklí pracovat s počítačem opřeným o kolena? Rychle se tohoto zvyku vzdejte, používejte stolní počítač nebo počítač odkládejte při práci na stůl. Z auta musí zmizet vyhřívané podložky a vzdejte se pobytu ve vířivce.

Po pár nezdařených pokusech není nutné panikařit. Odborníci doporučují vyšetření plodnosti až po roce marného snažení.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Iva Vendolská

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na