Plodnost u mužů je stále větším problémem. Stačí přitom vyměnit počítač

Dokončit školu, zasnoubit se, mít svatbu, oslavit první křtiny. Někdy i v jiném pořadí. Takto vypadal v minulosti recept na štěstí většiny domácností. Dnes u řady rodin chybí ta poslední ingredience. Mít potomka se stává stále těžší a problémy s početím se objevují u mnohem většího počtu párů než dříve.

Odborníci varovně zdvihají ukazováček

Řada odborných studií potvrdila, že se kvalita spermií u mužské populace rapidně zhoršila. Dříve se lékaři nesetkávali tolik s problémy v reprodukční oblasti. V menší míře se také objevovaly samovolné potraty a komplikace během těhotenství. Když se v rodině objevil problém, bývala příčina obvykle na straně ženy. Dnes za problémy s početím mohou ve velké míře muži.

Stanoviska lékařů

Lékaři uvádějí, že za zhoršením mužské plodnosti stojí několik příčin. Odkládání rodičovství na pozdější věk, přemíra stresu, špatné stravování, alkohol, kouření, a především horší kvalita životního prostředí. Část z těchto vlivů není možné eliminovat, některé můžete ovlivnit jen částečně. Existují však i jiní nepřátelé mužské plodnosti a ty změnit můžete.

Hlavně nepřehřívat

Ženy vždycky strašíme, že když budou sedět na studeném, nastydnou jim vaječníky. U mužů je riziko opačné. Problém je ve vyšší teplotě. Spermie jsou velmi citlivé na teplotní výkyvy a vadí jim i mírné zvýšení teploty. Pokud muž zatouží po potomkovi, měl by se rychle vyhnout sauně a dlouhým horkým koupelím. Za horší kvalitu spermií může i těsné spodní prádlo nebo dovolená v teplejším podnebí. Kdy ale škodí pánové své plodnosti nejvíce? Ve chvíli, kdy si položí do klína zapnutý notebook. Sice příjemně hřeje, ale nepříjemně škodí. Kolik hodin denně jste zvyklí pracovat s počítačem opřeným o kolena? Rychle se tohoto zvyku vzdejte, používejte stolní počítač nebo počítač odkládejte při práci na stůl. Z auta musí zmizet vyhřívané podložky a vzdejte se pobytu ve vířivce.

Po pár nezdařených pokusech není nutné panikařit. Odborníci doporučují vyšetření plodnosti až po roce marného snažení.

Mohlo by vás zajímat

Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na
Loading...