Udělám pár děr a česnek mi roste po obrovských kvantech. Mohla bych ho prodávat do supermarketu

Také kupujete česnek v supermarketu? Velmi často obchody nabízejí česnek z dovozu, a nikoliv vypěstovaný v České republice. Pokud preferujete domácí pěstování a rozhodnete se pěstovat česnek, máme pro vás tip, jak úrodu zvýšit.

Nejprve ale musíte začít výběrem vhodné odrůdy a rozhodnutím, zda chcete paličáky nebo nepaličáky. Obvykle se česnek pěstuje ze stroužku, který zakoupíte u prověřených pěstitelů. Pěstování ze semínka můžete také vyzkoušet, ale jedná se samozřejmě o variantu, která vyžaduje delší čas.

Pěstování česneku

Sází se na jaře (březen, květen) nebo na podzim (koncem listopadu či začátkem prosince). Půdu je třeba před samotnou výsadbou řádně připravit. Záhon tedy zryjte, odplevelte a půdu přihnojte. Česnek můžete dopředu ošetřit proti houbovým chorobám namořením. To provedete pomocí přípravků, které jsou k tomu speciálně určené.

Česnek zasaďte na slunné a vzdušné místo do hloubky cca 6 – 10 cm, tak aby měl dostatek volné půdy nad sebou. Mezi jednotlivými stroužky nechávejte rozestup 10 – 12 cm a mezi řádky 25 – 30 cm. Sází se špičkou nahoru.

Česnek nesnese přemokřenou půdu. Zálivku tedy volte dle počasí. V tomto případě raději méně než více.

Sklizeň probíhá zpravidla v červnu nebo červenci. Odrůdu paličáků sklízejte v době, kdy má ještě 5 dužnatých listů. Oproti tomu nepaličáky je ideální sklízet, když má polovina úrody slehlé listy na zem.

Celé rostliny zavěsíme na stinném a dobře větraném místě nebo necháme zhruba 3 dny ležet na sluníčku a poté umístíme na suché a provzdušněné místo. Po usušení skladujeme v dřevěných bednách v tmavé, suché místnosti, kde ani v zimě nemrzne.

Nedoporučuje se opakované pěstování česneku na stejném místě. Proto další rok vysaďte česnek jinde a na jeho místo můžete umístit jiné rostlinky.

Foto: Shutterstock

Typ pro bohatou úrodu:

Abyste měly co největší úrodu, provzdušněte v době vegetace půdu. Živiny se tak dostanou snadněji k česneku a palice mohou vyrůst veliké s mnoha stroužky. Pozor ale, ať nepoškodíte samotný česnek. Provzdušňujte tedy do hloubky max. 5 cm.

Foto: Shutterstock, zdroj: Gardentech, Almanac

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Miroslav
Miroslav
1 rok

Autor nezmínil to nejdůležitější. Přestěhovat se z Vysočiny do Polabí 🤣🤣