Ujíždíte na energetických drincích? Dejte si pozor, vážně škodí zdraví

soft drink

Závislostí na energetických drincích trpí stále více lidí, byť si to drtivá většina z nich vůbec neuvědomuje, nebo si to nechtějí přiznat. Energetické nápoje jsou k dostání v každém supermarketu, kde na nás číhají v hojném počtu a ještě větším výběru. Není se čemu divit, že blýskavým plechovkám nedokážeme odolat a často nám proto končí v nákupním košíku. Možná i vy ujíždíte na energetických drincích a až do této chvíle vám na tom nepřišlo nic špatného. Měli byste ale vědět, jak vám tyto energetické nápoje škodí.

Rychle dodají energii

Energy drinky jsou oblíbené především díky vidině rychle dodané energie. Díky nim si totiž do těla během krátké chvíle pustíme velké množství cukru zkombinovaného s kofeinem, což je dvojice, která naše tělo zásobí potřebnou energií. Na první pohled to zní fajn, pokud je člověk unavený a nemůže si dát šlofíčka, stačí do sebe oklopit plechovku s energetickým nápojem a potřebná síla se dostaví dříve, nežli stačí mrknout. Pozor ale na druhou stranu mince, kterou energy drinky bezesporu mají – kromě cukru a kofeinu totiž obsahují i taurin, který není pro naše tělo kdovíjakým přínosem.

Co byste měli vědět o energetických nápojích?

Základem každého energy drinku je následující trojice složek: cukr, kofein a taurin, to všechno ve velkém množství. Už jen obsah cukru je nápověda, že pro naše tělo nejsou ničím vhodným, ba spíše naopak. Pokud k tomu přidáte ještě velké množství kofeinu, máte tu hned další zdravotní hrozbu. Pokud navíc energetické nápoje pijete pravidelně a nespokojíte se jen s jednou plechovkou, pak vaše tělo zásobujete cukrem, které si tělo ukládá a vy tím pádem můžete velmi snadno začít přibývat na váze.

Nejhorší kombinace? Energy drink a alkohol!

Především mladí lidé na nejrůznějších akcích a párty kombinují alkohol a energy drinky, což je vůbec na nejhorší kombinace. Je prokázáno, že touto kombinací se alkohol dostane do krve daleko rychleji a tím pádem se o to dříve dostanete do opileckého stavu. Pozor ale na stinné stránky tohoto počínání, právě tato kombinace už v několika případech způsobila smrt.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

12
Komentujte

avatar
9 Komentářová vlákna
3 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
12 Autoři komentářů
DavidJirka P.EvadDaveKarel Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
David
Host
David

“…kde na nás číhají v hojném počtu a ještě větším výběru.” vždyť to nedává tak trochu smysl :-))

Co tedy ten Taurin dělá? Co dělá kofein? Co dělá cukr?
Není ani dokázáno, že cukrovka vzniká příliš velkou konzumací cukru… Prosím o vědecké zdroje.

Dave
Host
Dave

5litrů týdně vůbec nic není pane Pavle 🙂

Evad
Host
Evad

5 litrů je cca 25 – 15 plechovek týdně. To je málo?

Jirka P.
Host
Jirka P.

Byli časy kdy jsem pil denně 1-2 1L energeťáky.. Byly to většinou ty nejlevnější. Dnes jsem postoupil a piji Qvalitu :D:D:D Monstry, HELLS, ROCKSTAR … atd. 😀 nic méně snažím se omezit na prozatím 1 plechovku denně jsou i dny kdy si nevypiji žádný. No možná nějaky předsevzetí na nový rok. Uvidíme, ale par kilo dolu by se taky hodilo. To je průměrně 35 kč denně 700 kč měsíčně no a za to už se dá koupit i něco na sebe :-/ No chce se to na to vykálet já energeťáky piju i když sem prostě rozčílený nebo tak 😀… Číst vice »

Karel
Host
Karel

Prosím nějaký odkaz na studie? Je jasné, že v nadměrném množství škodí, ale to konec konců i třeba obyčejná voda, nebo li dávka dělá jed.