Unikla skutečná čísla obětí koronaviru. Už před týdnem mělo být 25 000 mrtvých

Loading...

Mnoho expertů zpochybňuje čínské informace o aktuální hrozbě číslo jedna, tedy koronaviru, který dostal jméno Covid-19. Přestože i oficiální čísla vzbuzují hrůzu, realita je podle řady čínských blogerů a lékařů, jejichž vyjádření jsou čínským režimem systematicky potlačována, ještě mnohem horší. Řada západních vědců například poukazuje na to, že prakticky nic nevíme o vyléčených pacientech, ale mnoho není známo ani o těch, co viru podlehli. Jde opravdu jen o starší a jinak nemocné jedince?

Oficiální čísla jsou zpochybňována

Jedna z největších čínských společností Tencent do věci tak trochu nechtěně vnesla světlo. Na oficiálních kanálech této firmy, která provozuje mediální domy i sociální sítě, jsou k vidění oficiální data shromažďující počet nahlášených případu nakažených koronavirem, ale také počet vyléčených a množství obětí. Několikrát už se ale stalo, že tyto kanály ukazovaly trochu jiná čísla, než jsou ta oficiální.

Naposledy se tak stalo 1. února. Podle předního tchajwanského listu Taiwan News tehdy unikly skutečné statistiky mapující situaci kolem koronaviru Covid-19. A nejde vůbec o pozitivní zprávu. Zatímco v té době Čína oficiálně uváděla počet nakažených číslem 14 446, skutečný počet infikovaných měl být už 154 023. Ještě mnohem horší situace panuje v případě úmrtí. Zde uniklo ohromující číslo 24 589, přičemž oficiálně bylo v té době reportováno pouhých 304 úmrtí. Zajímavé je, že v případě vyléčených nejsou oficiální čísla tak přikreslená (269 ku 351). To ale jen dokládá zoufalost a současnou neschopnost tuto epidemii efektivně léčit.

Nalevo jsou k vidění skutečná čísla, která omylem unikla na veřejnost. Vpravo je potom lze porovnat s oficiálně prezentovanými čísly. Šedé číslice značí počet úmrtí. Zdroj: Taiwannews.com.tw

Zatímco oficiálně tak vychází mortalita po nakažení koronavirem na 2 až 3 %, což je číslo relativně nízké, podle skutečných čísel je úmrtnost na virus výrazně vyšší, a to 16 %. Ostatně, toto číslo by více odpovídalo předchozím zkušenostem s koronaviry. Například úmrtnost na SARS se zastavila na hodnotě 9,6 % a mortalita MERSu dosahovala dokonce 34,5 %.

Situace přitom může být ještě horší. Podle nejrůznějších zpráv z místa ohniska nákazy, kterým je čínský Wu-Han, mnozí lidé, kteří trpí příznaky nákazy, zatím nevyhledali doktora, případně nemají šanci se k němu kvůli přetížení zdravotního systému dostat.

Velkým problémem je také nedostatek testovacích sad, jež dokáží koronavirus spolehlivě odhalit.

Objevují se také zprávy, že lékaři na místě dostali pokyn, aby jako příčinu smrti uváděli něco jiného než Covid-19.

Zjištění o skutečném rozsahu celé epidemie nás tak zřejmě teprve čeká.

Foto: Pixabay

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

4
Komentujte

avatar
2 Komentářová vlákna
2 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
4 Autoři komentářů
Rudolf TopolcanyMirekRomanFrantišek Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
Roman
Host
Roman

Vždyť ten jeden datum je z 02.01.2020 a ten druhý z 02.02.2020…?

Mirek
Host
Mirek

Ne, je to z 1.2.2020 a z 2.2.2020. Na pár hodin tam byla zásadně (takřka řádově) vyšší čísla, než předtím a potom, což zasévá oprávněně pochybnosti, zda ta nižší čísla jsou důvěryhodná a zda nejsou jen produktem upravené prezentační vrstvy systému.

Rudolf Topolcany
Host

prvni je rok, dale mesic a posledni den takze rozdil je pouze nejakych cca 16 hodin.

František
Host

11.12.2019 sem mnel moz.infarkt……pridelte mi číslo….a dejte mne do štatistiky…..