USA si neví rady s e-cigaretami. Už 33 mrtvých a 1500 lidí s poškozenými plícemi

ecigareta

Počet úmrtí spojovaných s užíváním elektronických cigaret a vaporizérů ve Spojených státech amerických stoupá. K dnešnímu dni je známo 33 případů, kdy lidé zemřeli po požití e-cigarety. Uvádí to americká zdravotnická organizace CDC.

Mrtví byli v průměru 44 let staří. Nejmladšímu bylo 17 let, nejstaršímu 75 let. Kromě toho je zaznamenáno přibližně 1500 případů nemocných v celé zemi. Znepokojivé je, že počet úmrtí i zdravotních problémů rychle narůstá. ještě minulý týden bylo potvrzených smrtí 26 a nemocných 1300.

Zatím nebylo přesně objasněno, co tuto epidemii způsobilo. Jisté je, že s tím nějak souvisí elektronické cigarety či vaporizéry, které jsou právě v USA nejoblíbenější ze všech zemí. Postupně se dostávají také do České republiky – naposledy cigarety Blu.

Nutnost umělého dýchání

Odborníci před elektronickými cigaretami opatrně varují. Málokdo prý přesně ví, jak se mohou projevit na zdraví. Pokud je přesto chcete užívat, zásadní je pořizovat osvědčené náplně, takzvané liquidy. V žádném případě byste si je neměli vyrábět nebo kupovat z nejistých zdrojů. Některé z případů úmrtí totiž byly dány do souvislosti s neoficiálními náplněmi, které měly obsahovat THC.

Lidé, kteří trpí po používání elektronické cigarety problémy, popisují nejčastěji dušnost, kašel, bolest na prsou, ale také zažívací problémy jako nevolnost, průjem či horečku. V některých případech se stav pacientů natolik zhoršil, že jim muselo být nasazeno umělé dýchání.

Autor: Redakce AAzdravi.cz

Magazín o zdravém životním stylu a všem, co s ním souvisí. Každý den zde najdete užitečné a aktuální texty o důležitých tématech.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments