Úsporný jídelníček na celý týden. Jídlo pro celou rodinu za pár stovek, budete se divit

Pro řadu rodin je stále složitější vyjít se svými příjmy, když musí platit drahé energie a k tomu ještě potraviny, které rovněž podražily a navíc se u nich další velký nárůst cen teprve čeká. Průměrně sice dnes česká rodina za jídlo vydá sedmnáct procent svých příjmů, ovšem v případě řady domácností už je to bohužel mnohem více.

Uvaříte i ze zásob

Asi netřeba opakovat otřepanou mantru o tom, že pokud chcete na jídle ušetřit, měli byste se především naučit vařit z co nejzákladnějších surovin, případně z těch, které jsou stále cenově dostupné.

Určitým testem pro vás může být, že si zkusíte uvařit z toho, co máte zrovna doma. Možná vás překvapí, co všechno z toho lze udělat. Stačí se porozhlédnout na internetu po receptech na levná jídla ve stylu “co dům dal”. Kreativnější jedinci si vystačí sami a suroviny mohou nejrůznějším způsobem kombinovat.

Vezměte si třeba starý chleba. To je věc, která v domácnostech neustále zbývá a poté, co si koupíte čerstvý, obvykle letí do koše. Jenže on se dá skvěle zpracovat. Připravte si třeba chutné topinky, chleba ve vajíčku nebo ho prostě nastrouhejte a udělejte si strouhanku, za kterou už nemusíte platit.

Bez nakupování se pochopitelně neobejdete. Pokud však potřebujete ušetřit, měli byste na něj vyrážet už připravení. Důležité je mít například seznam, který si uděláte v klidu doma, a to ideálně na celý týden. Navíc nic nekupujte. Jde o impulzivní nákupy, které s největší pravděpodobností nebudete potřebovat.

Foto: Shutterstock

Kupujte základ a zpracujte ho sami

Klíčové je kupovat základní potraviny, které nejsou zpracované. Takříkajíc bez přidané hodnoty. Protože pokud koupíte už něco předpřipraveného, je třeba počítat s tím, že cena bude mnohem vyšší. Jde třeba o nejrůznější směsi nebo polotovary.

Dnes mají lidé v oblibě vařit podle moderních receptů. Kuchařky vydávají slavní šéfkuchaři, případně recepty najdete v časopisech od obchodních řetězců. Tady ale počítejte s tím, že na takových jídlech moc neušetříte. Recepty obsahují příliš mnoho často velmi drahých surovin. Pokud chcete vařit levně a z běžných surovin, obraťte se pro radu raději do starších kuchařek.

Pakliže vaříte pro celou rodinu a často, je obvykle vhodné kupovat větší balení potravin, zejména pak těstovin, mražené zeleniny a dalších. Sázejte také na sezónní suroviny, které jsou vždy levnější.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Xavier
Xavier
1 rok

Rukama pracující lid nechce myslet hlavou, lid potřebuje luxus a okázalost. Jakepak vaření doma, objednaji si pizzu s donaskou, oni na to mají právo!