Uvolněte ucpaný odpad za pár minut. Vyrobte si vlastního krtka ze základních surovin

Víte, jak se zbavit ucpaného odpadu? Většina z nás se s ním již setkala a není to nic příjemného. Než půjdete do obchodu pro chemické prostředky, můžete zkusit situaci vyřešit sami s pomocí domácích prostředků, pokud máte doma obyčejný ocet a jedlou sodu.

Vlasy v odpadu

Za ucpání odpadu v koupelně mohou nejčastěji vlasy a v kuchyni zase zbytky jídel. Odpad byste měli čistit pravidelně, dříve, než se ucpe úplně. Málokdo si na to ale vzpomene dřív, než je situace kritická. Přitom situace vůbec nemusí být složitá.

Vyzkoušejte ocet a jedlou sodu

Nejprve si připravte litr až dva horké vody a nalijte ji do odpadu. Vedle smíchejte 1 šálek jedlé sody, 1 šálek octa a 1 šálek vody. Nalijte směs do odpadu a počkejte 10 minut. Po uplynutí této doby propláchněte odpad studenou vodou. Trubky by měly být vyčištěné, ale může se stát, že je opad zanesený více a bude potřeba tuto proceduru opakovat. Nicméně za pokus to stojí, protože náklady jsou proti klasickým chemickým prostředkům výrazně nižší a více času vám to také nezabere. Je ovšem potřeba dbát na bezpečnost a při čištění odpadu používat rukavice a ochranné brýle. Rozhodně čištění neodkládejte, protože později už se návštěvě instalatéra nevyhnete.

Foto: Shutterstock

Prevence

Myslete také na to, abyste si odpad nezanášeli zbytečně sami. Vlasy do vany nepatří, po koupeli je nesplachujte do vany, ale odstraňte. Pokud je to možné, používejte sítka, která vlasy zachytí. Do kuchyňského dřezu zase nepatří tuk, vhodnější je ho slévat do samostatné nádoby a využít kontejner pro něj určený. Opět v kuchyni využijete sítko, které zachytí většinu nečistot a zbytků jídla. Při umývání mastného nádobí proto odstraňte co nejvíce tuku například papírovou utěrkou, abyste k ucpávání odpadu zbytečně nepřispívali. Nic nezkazíte, pokud budete preventivně jednou týdně prolévat odpad několika litry horké vody.

Foto: Shutterstock, zdroj: Ars

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Marcela
Marcela
7 měsíců

Smíchat ocet a jedlou sodu můžete, ale už v šálku dojde k reakci a obsah vypeni.