Už nikdy nebudu prát na 40 °C. Instalatér odhalil, co vám výrobci praček nikdy neřeknou

Z nějakého důvodu se v místních luzích a hájích ustálilo praní takzvaně na čtyřicet. Neznamená to nic jiného, než že se prádlo pere při teplotě 40 °C. Mnozí to berou jako určitou povinnost a jsou přesvědčeni o tom, že jinak prádlo vůbec nemají šanci vyprat. Ve skutečnosti ale není dobré to brát tak dogmaticky. Pokud byste to vyzkoušeli, možná zjistíte, že lze dobře vyprat i při mnohem nižších teplotách. A pravděpodobně pochopíte, že jste dosud neprali zrovna optimálně.

Takhle už se nepere

Nevýhod praní na 40 °C je totiž celá řada. Mezi ty největší patří skutečnost, že se vám prádlo může jednoduše srazit, s čímž už potom vůbec nic neuděláte a máte zničené klidně i velmi drahé oblečení. Tento způsob praní vede také k tomu, že se vám prádlo rychle opere a vyblednou mu barvy. Pakliže jde třeba o jemnou tkaninu, může rychle dojít k jejímu poškození. A nezapomínejme ani na další bod, který je v dnešní době velmi důležitý, čímž není nic jiného než příliš vysoká spotřeba energie.

Už pootočení vypínačem o deset stupňů níže, tedy na nějakých třicet stupňů Celsia, může přinést zajímavý efekt. Předně je třeba se zbavit předsudků, že tímto způsobem nevyperete. Ve skutečnosti budete překvapeni tím, jak mají dnešní pračky schopnosti, obzvlášť když je podpoříte kvalitním pracím práškem. Ty na trhu jsou dostupné na celou plejádu různých oděvů, ať už jde o bílé nebo barevné prádlo, vlněné oblečení či funkční věci.

Při tomto způsobu praní dbejte na pár důležitých věcí. Předně, pakliže máte na oblečení viditelnou a výraznou skvrnu, je dobré ji dopředu ušetřit speciálním přípravkem, lépe se totiž potom vypere. Při praní na 30 °C lze potom doporučit také delší dobu praní prádla, což vede ke spolehlivému odstranění skvrn.

Foto: Shutterstock

Skvělé důvody pro změnu

U třicítky vaše představivost možná končí, avšak lze jít ještě podstatně níže, a to klidně i na 20 °C. Ano, i na takovou teplotu lze bez problémů vyprat. Existují na to speciální programy a moderní pračky jsou velmi efektivní, takže i v tomto režimu lze dobře vyprat. Vaše prádlo vám potom vydrží déle a jeho barvy zůstanou syté.

Takže si to shrňme. Neexistuje už příliš důvodů, proč byste měli stále prát na čtyřicet stupňů. V dnešní době si akorát poškodíte drahé oblečení, které budete muset častěji měnit, a do toho ještě spotřebujete zbytečně moc energie. A to je kombinace, kterou si nikdo nepřeje, nebo snad ano? Tak proč nezahodit předsudky a nevyzkoušet prát na 20 až 30 °C?

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Petr Matlas
Petr Matlas
3 měsíců

Úplně nejlépe vyberete ve vodě s ledem,T 0 st.,spotřeba elektřiny je minimální a prášek nepotřebuji vůbec.