Už nikdy nebudu prát na 40 stupňů. Opravář praček upozornil na hrozivou chybu většiny Čechů

Z nějakého důvodu se v České republice rozšířila představa, že je třeba prát alespoň na 40 stupňů. A to proto, aby se prádlo dokonale vyčistilo. Mnozí také vycházejí z cedulek na oblečení, které uvádějí určitou teplotu praní. V tomto případě jde ale o maximální hodnotu, kterou není možné překročit. Rozhodně je ale možné prát na méně stupňů. Naopak se ukazuje, že to má značné výhody, jak upozornil zkušený opravář praček a instalatér Miloš Janečka.

Už to jinak nedělejte

V dnešní době doporučuji na čtyřicet stupňů již neprat. Dříve to bylo potřeba, protože pračky nebyly natolik efektivní jako dnes,” říká odborník. “Naopak oblečení dnes tak kvalitní není, a pokud ho budete túrovat opakovaně na vyšší teploty, rychle vám odejde.

Podle něj bohatě stačí prát drtivou většinu prádla na 30 °C. “Pokud máte pračku kupovanou v posledních pěti letech, vůbec o tom nemusíte přemýšlet, je to lepší volba,” říká Janečka. Doporučuje však takové praní doplnit kvalitním pracím prostředkem a na jeho množství nešetřit. Využívejte také ten správný prostředek se speciálním určením, ať už je to na bílé či barevné prádlo, vlněné oblečení nebo funkční kousky.

Dnes už se prodávají dokonce takové prací prášky nebo prací gely, které jsou přímo určeny na praní při nižších teplotách, jako je 30 °C nebo dokonce 20 °C. Může se stát, že na oblečení narazíte na odolnou skvrnu, což vás bude svádět k tomu, abyste pračku rozjeli na pořádné grády. Ale ani v takovém případě to není potřeba. Jen před praním použijte prostředek na skvrny a zároveň zvolte delší dobu praní.

Mnoho výhod

Můžete vyzkoušet dokonce praní na dvacet stupňů. V každém případě ale opusťte praxi “praní na čtyřicet”. Je to finančně zatěžující a navíc to může způsobit například vyblednutí barev, sražení oblečení nebo poškození jemných tkanin.

Můžete mít také dobrý pocit z toho, že svůj moderní spotřebič využíváte správným způsobem a skutečně splňujete energetickou efektivitu, která je u něj udávána. Té dosáhnete právě jen při nižších teplotách. Pomůžete tedy nejen své peněžence, ale také celé planetě.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří kuchta
Jiří kuchta
1 měsíc

A co desinfekce a hygiena vůbec ? Kolik chemie do toho mám nasypat abych zničil roztoče a jinou mikroskopickou havěť ?

Jana
Jana
1 měsíc
Reply to  Jiří kuchta

To nemá cenu tyto články snad komentovat. Vy, já a mnoho dalších rozumných lidí ví, že prát na 20 a méně stupňů je holá pitomina. Právě proto co zmiňujete. Ale když tady chce někdo trousit tyhle ichtyloviny, tak co s tím? My, co nám zdravý rozum zůstal to budeme dělat správně. Třeba utěrky na třicet s nějakým pracím ekrazitem, to musí být pocuc.

Jark
Jark
1 měsíc

Nemáme šetřit kvalitním pracím prostředkem?? Co jsou to za bláboly? Pokud je prášek nebo gel opravdu kvalitní (a to v našich marketech určitě není), tak ho tam přece nemusím sypat nebo lít kvanta 🥴
Zase jeden článek o “ničem”, že ?