Už to lítá. První banka v Česku zakázala hotovost. Co s tím budeme dělat?

Debata o tom, zda vlastně vůbec ještě potřebujeme hotovost, tedy bankovky a mince, se vede již celou řadu let. Padají argumenty v tom smyslu, že jde o zastaralý způsob platby, který v dnešní moderní společnosti nemá co dělat. Lidé vlastně už neradi manipulují se špinavými penězi a i nátura dnešních generací příliš neodpovídá tomu, že by někde měly vytahovat štosy bankovek.

Pochopíte, až když vám ji vezmou

Všechno se řeší elegantně přes platební karty, mobilní telefony, popřípadě chytré hodinky. Na první pohled tak jde o prohranou bitvu pro hotovost, jelikož nemá moc co nabídnout a naopak představuje pouze nutnou zátěž. Kdyby se zrušila, tak všichni musí přejít na digitální způsob platby, a to i ty podniky, které se tomu dodnes brání, což lidé hlasitě kritizují.

Jenže ono to tak jednoduché zase není. Když nad tím začnete přemýšlet, zjistíte, že hotovost je klíčovou složkou v rámci našich svobod. Z nejrůznějších důvodů nemusíte chtít, aby každý věděl, kde a co kupujete, případně v jakém množství. Možná ani nechcete, aby někdo věděl, kolik máte peněz. To všechno pro vás řeší hotovost, a pokud nebude, vy budete nahraní.

Podle některých odborníků však tlak na zrušení hotovosti nepřijde z nejvyšších míst, ale začne být vynucován zdola. A přesně to se teď v České republice děje. Na tuzemský bankovní trh totiž vstupuje banka, která už s bankovkami jednoduše nepočítá.

Foto: Shutterstock

Výběr půjde, ale vklad nikoliv

Banka bude bezhotovostní, ale lidé si hotovost budou moci vybrat zdarma ze všech bankomatů. Hotovostní vklady nejsou třeba, protože většina lidí dostává peníze na účet,” uvedl v rozhovoru pro web Aktuálně ředitel banky.

Tedy zatím se počítá alespoň s tím, že si hotovost z Partners Banky budete moci vybrat. Avšak pokud byste brali například výplatu v hotovosti, jednoduše si ji do banky nevložíte. Nebudete mít sebemenší šanci, jelikož na pobočkách nebudou pokladny a banka nebude mít ani populární vkladomaty.

Čtěte také: Je to venku. Velká česká banka celé roky odrbávala klienty. Okamžitě si ověřte, zda vám nedluží velké peníze

Je to celé dosti podivné, jelikož provozovat banku bez hotovosti, to je značné omezení služeb. Ostatně, tento bankovní dům je ale celý tak trochu zvláštní, jelikož nenabídne ani standardní internetové bankovnictví, nýbrž pouze mobilní aplikaci. Jen jestli oni si to až příliš nezjednodušují. Proč by nějaký klient měl jít k této bance, když jinde dostane mnohem lepší a komplexnější služby, a to včetně práce s hotovostí?

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Rudolf
Rudolf
5 měsíců

Viděli jsme to z Ukrajiny když jim nešla elektrika tak stáli hodiny u bankomatu a čekali až nějaká bude aby si mohli vybrat nějakou hotovost a koupit si rohlík.

Standa
Standa
5 měsíců

Ono až jednou spadne elektrika tak si ani nenakoupite a ono už jsem to zažil kdy tady od rumburka až po liberec nešel proud a všechny jen krčily že s tím nic neudělají a to že může spadnout internet o tom ani nemluvít ono budeme tímto pod plnou kontrolou státu který bude moc zasáhnou daněmi tu oblast ve který lidé nejvíc utrácí aby odrbala co nejvíc lidí

Tomáš
Tomáš
5 měsíců

Zákon 136/2011, § 5

Peter
Peter
5 měsíců

Jo ale to by se nesmělo stát že a ne jen já jsem zažil že kartou platební nelze platit důvodu bylo víc a jeden z hlavních že jim nejde terminál atd a byl jsem v situaci že nemít hotovost tak nenakoupim nenatankuji atd a i dnes jsou prodejny kde Ban karty neberou znám je takže nejdřív dokonalost spolehlivost a hlavně v případě vinutí El proudu nebo jiné závady že nebude možné platit kartou tak zajistit jinéj program sistem atd a to zatím není a nebude asi reálné takže já radši vozím nebo mám sebou hotovost a ne jednou se mě… Číst vice »

Tomáš
Tomáš
5 měsíců
Reply to  Peter

To je strašné, číst to po vás. Nakonec se mi to ale podařilo dešifrovat, a souhlasím.

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
5 měsíců

Pokud je to pravda, tak by si měla rozmyslet vůbec na českém trhu začít podnikat.

Helena
Helena
5 měsíců

Není nic jednoduššího, z této banky odejít k jiné….