Už to ruplo. Důchody pro Čechy až v 71 letech. Kdo tohle vydrží?

Už to nějakou dobu viselo ve vzduchu, byť se v posledních letech dělalo, jako že to není věc, kterou by bylo zapotřebí řešit. Nakonec se ale na důchodech přidávalo tak vehementně, že se to vrátilo jako bumerang a teď se budoucnost důchodového systému musí řešit podstatně dříve, než si kdo dokázal představit. V této podobě je totiž neudržitelný.

Lépe to zkrátka nevychází

Je opravdu s podivem, jak moc se změnil celkový postoj státu k důchodům. Zatímco minulé roky se nesly ve stylu oblíbené fráze “zdroje jsou”, dnes to naopak vypadá jakoby důchody byly před kolapsem. Ostatně, mladším generacím je opakováno, že oni přeci už žádný důchod mít nebudou. To je přeci jen trochu přísné, avšak svým způsobem to může být částečně pravda.

Přinejmenším si totiž na penzi podstatně déle počkají. Jak uvedl expert na důchody Vladimír Bezděk, současná nejmladší generace může očekávat, že do důchodu odejde někdy v 71 letech. To už se zdá být jako poměrně hodně, obzvlášť když vezmeme, jaká vlna nevole se strhla poté, co se začalo veřejně uvažovat o tom, že by se věk pro odchod do penze posunul na pouhých 68 let. Tohle je ještě o tři roky navíc, a každý tak nějak cítí, že pracovat v tomto věku už nemusí být zrovna optimální.

Chystaná důchodová reforma skutečně tuto záležitost řeší, ovšem nakonec se to ministerstvo práce a sociálních věcí rozhodlo udělat šalamounsky. Než aby uvedlo jasnou hranici, kdy se do důchodu půjde, jak je to všude ve světě obvyklé, vytvořilo podivnou novotu, kdy se pro každého bude věk pro odchod do penze vypočítávat individuálně.

Foto: Shutterstock

Každý to bude mít jinak

Cíl je jasný, průměrná doba výplaty důchodů i v budoucnu nesmí klesat. Každý musí dostat možnost strávit v důchodu alespoň 21 let,” uvádí ministerstvo na svém webu. Lidé by tedy měli odejít do důchodu v ten moment, kdy pro jejich věkovou skupinu bude vypočtena průměrná doba dožití ve výši jednadvaceti let.

Čtěte také: Skvělé časy důchodců v Česku končí. Stát si na ně jde posvítit, dostanou méně peněz

Nakonec se tak klidně můžeme dostat k oněm 71 letům, ale klidně i více, jelikož věk, kterého se Češi dožívají, se neustále zvyšuje. Bohužel však ztratíme jasnou kotvu v rámci různých životních etap, kdy jsme dosud věděli, kdy do důchodu půjdeme, přičemž teď se to dozvíme až o poznání později.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
6 měsíců

Tohle už je výsměch 71 let to se málo lidí dožije tohle je velká vychcanost vlády tahle vláda jenom škodí sami mají narvané kapsy a nás budou ožebračovat.

Jolana
Jolana
6 měsíců

Mi v 55 letech neprodloužily smlouvu.V jedné fabrice mi řekly že jsem pomalá,v další vybraly vhodnějšího kandidáta.Tak mi řekněte kde tu práci mám sehnat

Michal
Michal
6 měsíců

A taky nechápu investice do zbraní na úkor důchodů a sociálního zabezpečení. Mělo by to být naopak na prvním místě blaho občana a až potom ostatní věci které nejsou existenčně nutné.🤔