Už to vyjelo. Češi se na daních nedoplatí, hrozně nám to napálí. To už nedáme

Je to opravdu složitá situace. V dobách, kdy by Češi potřebovali ze všeho nejvíce pomoci a ulevit, bude stát vůči nim přitvrzovat, zejména pokud jde o finance. Kasa je totiž děravá jako nikdy v historii a letošní schodek se vyvíjí naprosto katastrofálním způsobem, kdy už v březnu překročil polovinu toho, kolik má činit za celý rok.

Obtížné období

Je naprosto jasné, že se tu udělaly velmi chybné kroky, které způsobily, že máme obrovský strukturální deficit. Zatímco dříve byl problém, když byl schodek 20 miliard, dnes má stát obrovské potíže vůbec se vejít do 300 miliard a nepřešvihnout to zase na půlmiliardu, která už se stala v posledních letech standardem.

To jsou přitom obrovské peníze, které je nutné nějakým způsobem v budoucnosti každý rok vybírat. A stát přitom nemá jiné možnosti, než osekávat výdaje, případně navyšovat příjmy. Ty jsou přitom z 99 % tvořeny daňovými výběry.

A vzhledem k tomu, že osekávání příliš nefunguje a nikomu se do toho nechce, kromě kulišáren jako je zrušení státní podpory na stavebním spoření, nezbývá než jít cestou zvyšování daní. Nutno dodat, že tady má stát velké pole působnosti, protože daní, které může zvyšovat, je bezpočet.

Napálí to těm chudším

Aktuálně se přitom zcela nepochopitelně zaměřil na ty, které se nejvíce dotknou nízko a středněpříjmových domácností, namísto toho, aby se snažil vybrat více od těch, kteří se mají nejlépe. To by však znamenalo navýšení daně z příjmů a korporátních daní, čemuž se zodpovědní lidé stále vyhýbají.

Namísto toho chtějí napálit daň z nemovitosti na dvojnásobek současného stavu, přičemž se šušká o tom, že by navyšování mělo pokračovat v dalších letech. A aby toho náhodou nebylo málo, zvýší se také DPH na mnoho služeb a výrobků. Celé je to sice zabaleno do změny výše sazeb této daně, ale samotné ministerstvo financí přiznává, že takto vybere o 24 miliard více. Tady funguje přímá úměra: na druhé straně jsou lidé, kteří tyto peníze uhradí ze svých peněženek.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Heinz
Heinz
1 rok

Včera bylo pozdě.