V Česku už se nevyplatí pracovat. Nezaměstnaní kasírují 40 tisíc měsíčně, nehnou ani prstem

Ačkoliv už se nahlas mluví o tom, že český sociální systém je příliš štědrý a prakticky neudržitelný, neděje se příliš pro to, aby nějakým způsobem změnil nebo byl více spravedlivý. Dnes totiž platí, že pokud se někomu nechce pracovat a umí v tom takzvaně chodit, nemusí se vůbec namáhat, stačí mu, když si dá doma nohy nahoru a pouze kasíruje peníze, na něž se pak skládají další daňoví poplatníci.

Hezký život bez práce

Pro mnohé může být paradoxně určitým návodem do této praxe web Deštník proti drahotě, který přehledně sumarizuje a vyčísluje, o co všechno si mohou lidé v České republice, kteří se ocitli v určité nouzi, požádat. A když to prozkoumáte skutečně zevrubně, zjistíte, že toho není vůbec málo, ba právě naopak.

První zajímavou položku tvoří příspěvek na bydlení, který může dosáhnout velmi slušné výše. Pakliže vaše výdaje za bydlení přesahují 30 % vašich příjmů (35 % v Praze), potom máte nárok na štědrou pomoc. Pokud je třeba někdo evidován na úřadu práce a má dvě děti, může na svůj pronájem a energie ve výši 20 tisíc korun dostat částku až 16 tisíc korun. To znamená, že stát zaplatí téměř celé jeho výdaje spojené s bydlením. Takřka se tedy nemůže stát, že by v této zemi někdo skončil bez střechy nad hlavou.

Další kategorií, která je hojně využívaná, jsou přídavky na děti. Tam se dá také hodně získat. Pokud má rodina nízké příjmy, může si jednoduše požádat. Přitom platí, že životní minimum jednoho dospělého a dvou dětí činí deset tisíc korun. Jsou tu také jednorázové příspěvky na každé dítě ve výši pěti tisíc korun.

Foto: Shutterstock

Je to až moc snadné

Možnosti mají také samoživitelé, v jejichž případě selhává druhý z rodičů, který neplatí výživné na dítě. I tady může totiž zaskočit stát. Podmínkou je pouze to, že spor s partnerem řešíte soudní cestou. Stát vám takto může vydávat až 3 tisíce korun měsíčně po dobu dvou let.

A tím výčet zdaleka nekončí. Žádat můžete o nejrůznější dávky a pomoci prakticky nepřetržitě. Pořád najdete něco nového. Třeba doplatek na bydlení, příspěvek na bydlení nebo okamžitou mimořádnou pomoc.

Z toho všeho je krásně patrné, že lidé odmítající práci mají v České republice na růžích ustláno a taková domácnost si hravě může přijít na desítky tisíc korun. Je každopádně na čase, aby se s tím něco udělalo.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
43 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Rudolfa
Rudolfa
1 rok

Problém je v tom, že můj syn se dostal do exekuce jen proto, že přes zimu neměl práci a tím pádem byl s rodinou bez prostředků. Na sociálce se počítá příjem za uplynulé 3 měsíce. Tři měsíce jste bez peněz a pak dostanete práci a na nic nemáte nárok.
Taky nechápu proč dětské přídavky jsou vyšší na 2 a další dítě. Největší náklady jsou na první dítě, na 2 a další dítě by přídavky měly být nižší.

Dusbaba
Dusbaba
1 rok

Dokud bude výhodnější nemakat a naflákat si 4- 6 fakanů, kteří to pochytí od rodičů, a nebudou nikdy makat, budem na tom stále hůř a jednou nebude nikdo na práci, anarchie,loupeže, vraždy ap. Vláda to neřeší, mají své vily a 4 roky na zbohatnutí….

Martina
Martina
1 rok

Využívám toho stabilně, dávky měsíčně cca. 26 000 Kč + práce na černo cca. 18 000 Kč + alimenty 9 000 Kč. Navíc žiji s novým partnerem, který má také slušný příjem. Žije se nám dobře, proč toho nevyužít.

Pavel
Pavel
1 rok

Profesionální pobírači dávek mají své poradce a neziskové organizace, které jim pomáhají k maximalizaci zisku na úkor státní kasy.

Jiří
Jiří
1 rok

😁😁🌴🍹…. 🤔🤔.. On vůbec nějaký důchod bude????

Tomáš
Tomáš
1 rok

Úplně. I když vlastně… asi je řeč o jisté skupině obyvatel

Franta Čermák
Franta Čermák
1 rok

Autor nezná chudobu a hlad. A kdy začnete řešit bohaté lidi a ne žebráky? Znám tisíce podnikatelů kteri ojebavaji daně stát a zaměstnance znám podnikatele kteří vlastní stovky bytu a nemovitosti tohle zastaví kdo a kdy? To šílený obohacování jedinců na úkor chudých davů? ????

Alexandra
Alexandra
1 rok

No nevím, já už jsem kvůli nemoci nezaměstnáná nějakou dobu, a většinu času jsem neměla peníze ani na jídlo a musí mi pomáhat rodina, a získat jakýkoliv příspěvek nebo pomoc od státu bylo opravdu těžké. Takže je to asi fakt na úhlu pohledu, a nebo nevíte o všech těch lidech, co tady v české republice doopravdy strádají a nedostává se jim potřebné péče sociální, zdravotní, ano finanční. Na ulici jsem nedávno potkala paní, pracující celý život, jejíž syn ji ale zadlužil a tak skončila na ulici, a stát ji prý nechce pomoct. Mamka, co měla infarkt minulý rok a od… Číst vice »

Ivana
Ivana
1 rok

Tohle ,jak to podáváte , vůbec není pravda.Nevim,kde autor tyto čísla vzal. Informace jsou zavádějící . Např.prispevekn5tis.korun byl přiznán pouze jednou kvůli energiím. Rozhodně ne opakovaně. O doplatek na bydlení a hmotnou nouzi mohou lidé požádat jen tehdy,pokud jsou na dávkách životního nebo existenčního minima a to je jen pár tisíc. Příjem se zkoumá , takže většinou je toto přiznané pouze těm nejslabším , co mají příjem pouze pár tisíc.