V Brně páchne pitná voda. Lidé se s ní bojí i mýt. Zvykněte si, radí vodárny

Velký problém řeší obyvatelé Brna, kteří si stěžují na skutečnost, že jim zničehonic začala prudce zapáchat voda, která teče z vodovodního kohoutku. Na vině je podle všeho dezinfekce používaná ve vodovodu, který dodává vodu při poruchách hlavního potrubí, jak upozornil server idnes.cz. Brňané si své zkušenosti vyměňují na sociálních sítích.

Voda dráždí i kůži

Zápach je ale velmi intenzivní. O pití takové vody nemůže být řeč. Lidé silný odér pociťují i tehdy, když si vodou jen umývají ruce. Například při spláchnutí toalety, kdy dojde k většímu uvolnění vody, začne zapáchat celá místnost.

Zápach ale není jediným problémem. Jiný druh dezinfekce, případně její intenzita, totiž působí i na pokožku. Ta se při používání této vody velmi rychle vysušuje, jak si stěžují Brňané.

Pro obyvatele Brna nejde o úplnou novinku. Zápach pociťovali už dříve, ale vždy to bylo pouze nárazově a na krátkou dobu. Pak zase na dlouhou dobu odezněl. Situace se však změnila v říjnu, kdy se zápach opět zničehonic objevil a k překvapení místních už neodezněl. Přetrvává již déle než měsíc.

Brňané si stěžují i na to, že jim často z kohoutku teče rezavá voda. / Foto: Shutterstock

Lidé si mají zvyknout

Obyvatelé Brna se dotazovali Brněnských vodáren a kanalizací, odkud však přišla více než neuspokojivá odpověď. Prý se změnil způsob dezinfekce a lidé si na tu novou brzy zvyknou. To se ale ani po měsíci zjevně nestalo.

Zápach pociťují lidé žijící ve čtvrtích Lesná, Maloměřice, Husovice, Obřany, Soběšice, Tuřany, Komárov, Brněnské Ivanovice, Černé Pole a v samotném středu Brna. Na vině je podle vodáren na jednom z přivaděčů. Kvůli havárii došlo ke změně dezinfekce.

Zatímco standardně je voda dezinfikovaná plynným chlorem, který se běžně používá v celé zemi, nově byl použit oxid chloričitý. Podle vodáren je pachový vjem obou dezinfekcí subjektivní a na každého působí jinak. Havárie již měla být odstraněna, a tak by se Brno mohlo vrátit ke chloru, ovšem lidé si na problémy stěžují nadále.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
karel
karel
2 let

A není to ten oxid který údajně likviduje covi_, otázka je jak se covi_ dostal do vody, něco Koudelkovi uniká když nahání “Ruské” špióny.

gargamel
gargamel
2 let

Jen si glgněte smradu.Ničili jste vodu,vyškrtli jste ochranu vody ze stavebního zákona,tak klidně chlastejte smrady.

Schaukelpferd von Buchenholz
Schaukelpferd von Buchenholz
2 let
Reply to  gargamel

A zdroje vody jste prodali cizincům. 🙁

Martin Grafol
Martin Grafol
2 let
Reply to  gargamel

Zlatí komunisti:-)