V Česku došly některé základní suroviny. Potravináři mohou vyrábět z náhražek a neuvádět to na obalu

V České republice došly, případně v blízké době mohou dojít některé základní suroviny, ze kterých vyrábějí potravinářské firmy finální výrobky, jež potom prodávají zákazníkům.

Kontroly budou benevolentní

V důsledku toho nemusí být některé produkty dostupné, ovšem potravináři se obvykle chybějící suroviny snaží nahradit něčím jiným, co má podobné vlastnosti, ale nejde zkrátka o první volbu.

Vzhledem k tomu, že výpadky dodávek jsou často náhlé, nejsou potravináři často schopni tyto změny reflektovat na obalech výrobků. To by bylo logisticky ještě náročnější a znamenalo by to další výpadky potravin.

Nejde přitom spolehlivě říct, o které suroviny se jedná. Jednotliví potravináři mohou mít odlišné obtíže ve výpadkách dodávek. Hodně se v poslední době mluví o tom, že je nedostatek potravinářských olejů. Některé země již zakázaly jejich vývoz.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) proto informovala veřejnost, že tuto skutečnost bere na vědomí a zohlední ji v rámci kontrol potravin. Zde by přitom používání náhražek, které by nebyly uvedeny na obalu, bylo nepřípustné. Za této situace však úřad přimhouří obě oči.

SZPI ve svém tiskovém sdělení uvádí, že bude tolerovat odchylky v označování potravin, jež vycházejí z toho, že jsou některé suroviny nedostupné.

Foto: Shutterstock

Nutnost náhražky je třeba prokázat

Pochopitelně panuje obava, že by toho mohli potravináři začít zneužívat a do některých výrobků dávat levnější náhražky, i když jsou původní suroviny dostupné, byť za vyšší ceny.

Výrobce proto bude nucen při kontrole prokázat, že daná surovina je zrovna nedostatková. Zároveň platí, že změnou ve složení potravin není možné ohrozit bezpečnost výrobku. Výjimka se také nevztahuje na látky vyvolávající alergie nebo nesnášenlivosti. Ty musí být na obale vždy vyznačeny podle skutečnosti.

Avšak SZPI se kryje tím, že nemá kompetenci udělovat výjimky z právních předpisů. Z toho vyplývá, že výrobci svými kroky zřejmě budou porušovat práva spotřebitele, kteří by je mohli žalovat.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
2 let

Prioritou je maximalizace zisku, a to za všech okolností, přičemž je možno v zájmu maximalizace zisku relativizovat mravní hodnoty, opovrhovat morálními příkazy a mít ostré lokty. Takto jsme se učili podnikat po nástupu klausovského establishmentu.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Pavel

Podnikej tak, že budeš minimalizovat zisk a plať z toho pak své zaměstnance kteří brečí že je zaměstnavatel okrádá 😛

Vás tohle někdo učí, nebo jste tupí od přírody?

Patrik
Patrik
2 let

Náhražky už dávno fungují a vše nahrazují. Přidávají dětem těžké cukry do cukrovinek.
Azelis je jedničkou v tomto směru. (Nestlé, Jizerské pekárny, Emco, AG food, ………).

Slavomír Bohatý
Slavomír Bohatý
2 let

Klasika u Nás,stále stejné podvádění, lotroviny.Hnus Fialoví a spol včetně Fišera i Černochové.Když tak se utvoří české oborový normy,cechovní normy nebo se to okecá atd….

Xavier
Xavier
1 rok

Živnostenský úřad, zařídit živnost za 1000 korun a můžeš začít, hrdino. Všem nám ukážeš jak se to má dělat.

Ivona
Ivona
2 let

Článek o ničem. Jedná paní povídala. A za to se berou peníze. Jak jednoduché.🤔

Iris
Iris
2 let

To bude úžasné! Opět se nám posunou hranice, co je člověk ještě schopen strávit, aniž by zdechl 😀

Hned Havel
Hned Havel
2 let
Reply to  Iris

Nedá se to hodit na Putina?

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Iris

Kdo jsou ONI?