V Česku náhle končí oblíbené platidlo. Rychle se ho zbavte, jinak na tom hodně proděláte

Mohlo by se zdát, že konsolidační balíček státu přinášel pouze nejrůznější povinnosti a navyšování daní, ovšem ve skutečnosti čítal i stovky menších opatření, o jejichž důsledcích se dozvídáme průběžně. Mezi nimi je i konec tradičního platidla, kterým už v Česku jednoduše nezaplatíte.

Co se to děje?

Nejde o nic menšího než kolky, které se využívají k placení na úřadech. Jde o platidlo, které má v České republice nebývalou historii, která sahá až do dob Rakouska-Uherska. Ovšem zároveň jsme také jednou z posledních zemí, která je používala. Někteří lidé je měli rádi, jiným šly pro změnu na nervy, protože nevěděli, proč si mají na úřadech měnit své peníze právě za kolky a ty potom používat.

Postupem času se ovšem i na řadě úřadů začalo modernizovat a kolky se tak staly vlastně nadbytečnými. Udržování celého systému stálo nemalé peníze každý rok, a proto jejich zrušení spadá právě do konsolidačního balíčku. Jen za roky 2014 až 2021 činily náklady všeho spjatého s kolky půl miliardy korun. Každý rok by se tak měly ušetřit desítky milionů korun.

Kolkové známky byly doposud jen jednou z možností, jak správní či soudní poplatky hradit. Od ledna 2025 tak bude možné využít ostatních a již existujících nástrojů, jako jsou platba kartou či v hotovosti, případně bankovním převodem,” uvádí Ministerstvo financí na svém webu.

Je třeba to řešit

Kolky bude možné používat pouze do konce tohoto roku. Stejně tak jde o termín, do kdy bude možné si nechat nepoškozené kusy odkoupit na vybraných pobočkách České pošty. Od příštího roku už to jednoduše možné nebude.

Čtěte také: Od 1. července začnou Češi přicházet o peníze. Většina to vůbec netuší, ale bude to hodně drahé

Je tedy nejvyšší čas, abyste si zkontrolovali, zda náhodou nějaké ty kolky doma nemáte. Bylo by totiž zbytečné přijít o peníze. Stále je ještě můžete utratit, případně vyměnit. Lepší je ale neváhat, jelikož pak na to zapomenete a prostě vám propadnou.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hastepkl
Hastepkl
11 dní

Recyklujeme sami sebe nebo to bylo mix24 😮🤔

Milada Beránková

Ono se někde dalo zaplatit kolkem? Už v té své trapnosti nevíte co melete,.

Chřenovák
Chřenovák
13 dní

😭😭😭😭😭😭😭😱😱😱😱😱🤫😱🤫🤫🤫🤫