V Česku nečekaně skončily největší noviny. Četli je všichni, ale teď už máte smůlu

Některé věci se v České republice vůbec nevyvíjejí správným směrem. Zatímco v normální společnosti by měl svobodný tisk nadmíru prosperovat, u nás to s ním jde od devíti k pěti. Velké noviny si rozebrali magnáti a píší si v nich, co se jim zrovna zamane.

Končí to nepěkně

Když už se přitom objeví noviny, které si lidé skutečně prokazatelně oblíbí a čtou je ve velkém, tak znenadání končí. Přesně to se teď stalo se zpravodajským týdeníkem 5plus2, který chodil zdarma do schránek lidem po celé České republice.

Právě v tom spočívala jeho obliba. Běžné noviny jsou dnes totiž velmi drahé a stojí často 30 Kč každý den. To si jen tak někdo dovolit nemůže. Pokud vám ale jednou za týden přijdou do schránky noviny, které obsáhnou to nejdůležitější, co se v posledních pár dnech stalo, vezmete jimi zavděk.

Jeden čas se týdeník 5plus2 tisk v nákladu téměř milionu kusů, což bylo nebývalé. Žádný jiný plátek neměl tolik, což platilo i o současné době, kdy náklad přeci jen klesl někam k 500 tisícům. Ovšem poté, co vydavatelství Mafra změnilo majitele, rozhodl se tento vydávání z nějakého důvodu zastavit.

Současná ekonomická situace, včetně cen energií a papíru, bohužel nedala vydavatelství Mafra jinou možnost,” napsal v úvodníku posledního čísla šéfredaktor Petr Škarda. Ten takto uzavřel historii titulu, který vycházel už od roku 2012. Další vydání už ale bohužel nepřidá.

Zadarmo to už nebude

Poslední naděje spočívala v tom, že noviny převezme jiné vydavatelství. Dokonce to chvíli vypadalo, že by se jich mohla chopit společnost A 11 vydávající konkurenční Náš Region, která v poslední době velmi rychle expanduje, ale nakonec obchod nedopadl. A proto nastal velmi trpký konec.

Čtěte také: Česká televize je v koncích. Do Česka přišla nová televize zdarma, na kterou budou koukat všichni

Zdá se ostatně, že doba bezplatného zpravodajství nenávratně končí. Pakliže jste byli zvyklí informace konzumovat právě v podobě novin zdarma, potom vězte, že papír je dnes mimořádně drahý a nahnuté to mají i ostatní. Třeba takové Metro, které vydává rovněž koncern Mafra, jenž podle všeho aktuálně významně škrtá nákladové položky.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments