V Česku se prodával prudce závadný čaj. Kdo ho má doma, musí se ho okamžitě zbavit. Je to průšvih

Nějaký ten čaj si čas od času koupí úplně každý. Ať už sám pro sebe nebo pro návštěvy. Jde o často konzumovanou potravinu, u které byste si přitom neřekli, že by mohla být nějakým způsobem závadná. Většinou se v tomto ohledu zaměřujeme na masné či mléčné produkty, u kterých je choulostivost výrazně vyšší.

Mnoho lidí to kupuje

Jak se ale bohužel ukazuje, tuzemské obchody jsou schopny prodávat i nebezpečné čaje. Konstatovala to Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která se věnuje tomu, že v obchodech odhaluje závadné výrobky. Jejich složení zkoumá v laboratoři a nezřídka tam najde věci, které tam vůbec nemají co dělat.

Tentokrát tedy testovala kvalitu Heřmánkového čaje od společnosti Vitto Tea, přičemž zjistila, že tento produkt vůbec nesplňuje povolené limity určitých látek. Tento čaj se prodává ve spoustě obchodů, takže ho klidně můžete mít doma.

Heřmánkový čaj si přitom většina lidí kupuje proto, aby jim pomohl a aby z něj čerpali blahodárné účinky. Těch se však v tomto případě nedočkají, naopak si jeho konzumací pořádně zavaří. “Rozbor v akreditované laboratoři SZPI v Praze v předmětném čaji potvrdil nadlimitní obsah pyrolizidinových alkaloidů, a to v množství 1936 mikrogramů na kilogram,” uvedla SZPI s tím, že maximální limit této látky je pouhých 400 µg/kg.

Jak to lépe kontrolovat?

Na první pohled je vidět, že limit je překročen hned pětkrát, což není žádná legrace. Datum spotřeby tohoto čaje je do 4. srpna 2025 a nese označení šarže L23083104. Je klidně možné, že ho máte stále doma a bezelstně ho popíjíte, což byste však v žádném případě dělat neměli.

Čtěte také: České obchody sem navezly hrozné máslo. Češi ho kupují jako diví. Až doma zjistí, co to je vlastně zač

Podle zákazníků by bylo na místě, aby se produkty testovali při vstupu na trh, a nikoliv až poté, co se začnou prodávat. Jenže to bohužel není v moci SZPI. Znamenalo by to totiž prakticky neustále kontrolovat tisíce různých výrobků, jelikož šarže se rychle mění a pestrost nabídky v České republice je obrovská.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments