Tři litry oleje na celý rok. Naše babičky zjistily, jak ho používat opakovaně

Je fakt, že olej člověk využije v kuchyni poměrně často. A jeho astronomicky stoupající cena jednomu na klidu nepřidá. Otázkou je: dá se olej použít několikrát? A pokud ano, tak jak na to?

Dá se olej na smažení použít opakovaně?

Ano, dá. A vzhledem k jeho problematické recyklaci je to celkem fajn způsob, jak jím tolik neplýtvat. Opětovně ho můžete použít 2x – 8x. Záleží na typu oleje, co jste v něm smažili a jak důkladně jste ho přecedili. Pokud je olej příliš tmavý, špinavý, kouří, nahoře pění, je zatuchlý, žluklý nebo jakkoliv jinak podezřelý, je na čase se rozloučit.

Přeceďte a uskladněte

Až dosmažíte, nechte olej na pánvi zcela vychladnout. Potom jej přes sítko, plátýnko nebo dokonce kávový filtr přeceďte do zavařovací sklenice. Tu označte štítkem, na který napíšete, kdy, k čemu, případně kolikrát byl olej použit. Sklenici uzavřete a umístěte na chladné, tmavé místo. Je fakt, že olej chutná po jídle, které smažil, takže ideální bude, když v oleji budete příště smažit zase to stejné.  

Olej můžete i zamrazit

Budete-li olej potřebovat až za delší čas, můžete jej klidně zamrazit. Vyzkoušejte použít tvořítek na led. Při rozmrazování pak vyklopíte jen takové množství oleje, jaké potřebujete.

Filtrace přes želatinu

Dalším netradičním způsobem je filtrování přes želatinu, ta na sebe totiž dobře naváže veškeré nečistoty. V hrnci převařte vodu a naberte trochu do větší skleněné nádoby. Přilijte 250 ml použitého oleje a přisypte 1 lžičku želatiny v prášku. Směs zamíchejte, nechte vychladnout a vložte do ledničky. Želatina na sebe postupně nabalí nečistoty a navrchu vám zůstane jen čistý olej.

Olej vždy recyklujte

Olej nepatří ani do dřezu, ani do záchodu. Může ucpat trubky a taky škodit planetě. Vychladlý olej slijte přes trychtýř do PET lahve. Až bude plná, zaneste ji do kontejneru speciálně určenému na olej, jejich umístění najdete na internetu, nebo ji vyhoďte do směsného odpadu.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments