V českých zmrzlinách se našly hrozné věci. Kontrolou neprošla každá druhá, je to síla

Inspektoři kontrolující kvalitu zmrzlin a ledů do nápojů v České republice byli letos skutečně negativně překvapení. Situace se oproti minulým létům výrazně zhoršila. Státní zemědělská a potravinářská inspekce tak musela konstatovat, že podíl nevyhovujících vzorků je letos zcela mimořádný.

Tak špatně dlouho nebylo

Prodejci zmrzlin ve velkém nedodržují předpisy a rozbory ukázaly, že odebrané vzorky nedokáží vyhovět stanoveným limitům na množství obsažených bakterií. Jistě není třeba dodávat, že konzumace takových produktů je vysoce rizikovou záležitostí.

Nevyhovujících vzorků přitom bylo nejvíce za posledních šest let. V případě zmrzlin nevyhovělo 56 %, což je více než každá druhá. Pokud jde o ledy do nápojů, tam byl problém dokonce u 75 %, tedy u celých tří čtvrtin.

Kde kontroly probíhaly? Šlo zejména o nejrůznější cukrárny, restaurace, bistra nebo i stánky. Zkrátka všude tam, kde si můžete koupit točenou či kopečkovou zmrzlinu, případně nějaký ten nápoj s ledem.

Inspektoři bohužel museli konstatovat, že většina prohřešků a překročených limitů je způsobena nedodržením předepsaných postupů z hlediska hygieny výroby či sanitace zařízení. Problémem může být také špatně proškolený personál, když v podobných podnicích často pracují nárazoví brigádníci.

Foto: Shutterstock

Prodejci si problém neuvědomují

V případě točených zmrzlin se ve velkém ukázal skutečně nepříjemný nešvar. Prodejci by na konci dne totiž měli ze stroje odstranit a zlikvidovat neprodanou zmrzlinu. Oni ji však často další den vrací zpět do stroje a prodávají ji dále. Jako nejproblematičtější se ukázala být vanilková příchuť, avšak to je dáno především tím, že je nejrozšířenější.

Podle kontrolorů bohužel nadále platí, že prodejci a provozovatelé rizika spojená s nedostatečně ošetřenou zmrzlinou významně podceňují. Nedávají si záležet na hygieně či skladování. Nelze se tak divit, že v tomto segmentu se tolik daří nejrůznějším mikroorganismům.

Také proto státní inspekce zahájila s těmi, kdo nevyhověli, řízení, jehož výsledkem bude pravděpodobné udělení pokuty.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments