V Polsku už si Češi levně nenakoupí. Stát toho už má dost a zatrhne to

Pakliže jste si zvykli na to, že nechodíte do tuzemských obchodních řetězců, protože je to tam drahé, a namísto toho vážíte cestu až do Polska, kde si potom nakoupíte velký nákup, pravděpodobně budete již brzy velmi zklamáni. Výhodnost nákupů u sousedů totiž povážlivě poklesne.

Už to nebude výhodné

Dlouho to vypadalo, že se tak stane už s novým rokem. Ovšem určitý chaos v polské státní správě a výměna garnitury způsobila, že očekávané rozhodnutí nakonec nepadlo. Naopak, došlo k prodloužení platnosti nulové sazby DPH u potravin.

Právě ta je přitom důležitým faktorem v tom, proč jsou potraviny v Polsku tak moc levné. Jednoduše se na ně už několik let nevztahuje daň z přidané hodnoty. Jen to samo o sobě dělalo dlouhodobě rozdíl ve výši 15 % oproti České republice. Od letoška už je to ale jen 12 %, jelikož v Česku se sazba snížila.

Stát už nicméně chtěl nulovou sazbu DPH zrušit, jelikož je to opravdu citelný zásah do rozpočtu. Z této kapitoly totiž daňově nic nemá, což není dlouhodobě udržitelné. Očekává se tedy, že prodloužení prošlo na poslední čtvrtletí a od 1. dubna by se na potraviny daň opět měla vztahovat.

Foto: Shutterstock

Dva důležité faktory

Je docela možné, že toho navíc využijí obchodníci k citelnějšímu zdražení, kterému se dlouhou dobu vyhýbali, aby nebyli nařknuti z toho, že si nechávají daňovou výhodu pro sebe a nepředávají ji dále zákazníkům. Ceny tedy mohou vzrůst ještě o nějaké to procento více. Pro Čechy tedy cenová výhoda bude výrazně menší už z tohoto důvodu.

Navíc se stále citelněji přidává i druhý důvod, který je neméně závažný. Česká koruna oslabuje a polský zlotý naopak posiluje. To znamená, že v přepočtu na české peníze jsou nákupy v Polsku dražší. Pohyb tu může dosáhnout až deseti procent.

Čtěte také: V Česku se rozjel nový obchodní řetězec s potravinami. Poloviční ceny a špičková kvalita od našich zemědělců. No konečně

Pokud se to vše sečte, zjistíme, že ceny v Polsku pro našince přestávají být atraktivní. Teoreticky by se situace mohla obrátit, ovšem to se pravděpodobně nestane. U sousedů bude zřejmě stále levněji, jen ne o tolik, aby se tam vyplatilo jezdit.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
2 měsíců

Tak máme jezdit do zahraničí? Ceny jsou trochu vyšší a zboží zase o nějaký ten gram či Dcl. menší, v Německu se to zase trochu zboží nafouklo

Last edited 2 měsíců by Josef
Dara
Dara
2 měsíců

Vždycky se nám vyplatí jezdit do Polska ať jsou ceny vyšší, kvalita a gramáž je tam úplně někde jinde,pro nás bude vždy i při zvýšení cen ATRAKTIVNÍ TAM JEZDIT.

Aneta
Aneta
2 měsíců

Do Polska jezdím nakupovat už 20 let a nehodlám z toho ubrat kdo má všech pět po hromadě tak jezdí do Polska u nás to stojí za houby a tu naši ignorantskou vládu odmítám podporovat za to co udělali důchodcům naším dětem ve vlastní zemi jsme otroci.Lidi jezděte nakupovat do Polska!!!!

Martin
Martin
2 měsíců

Mě ti pitomci z Prahy nebudou určovat kde já si budu chodit nakupovat. Takový chlap se ještě nenarodil. Škoda že nejde z budit Hitlera.

Bara
Bara
2 měsíců

Každý kdo má možnost ať jezdí nakupovat do Polska mají kvalitnější potraviny a o své občany se starají podstatně lépe než naše vláda o nás. My jsme popelnice Evropy a kdyby zdražili budu do Polska jezdit i nadále.

Szwarc
Szwarc
2 měsíců

Poláci má rozdíl od pěti demolice nedováží sajrajt s Ukrajiny. Mají kvalitnější výrobky než popelnice EU Česká republika.

Josef
Josef
2 měsíců

Vážený pisateli tohoto článku slušně řečeno toto vše jsou jen tlachy. Do Polska jezdím nakupovat už 10 let převeším proto,že jsou tam potraviny i přes jejich DPH levnější a kvalitnější než u nás. Naši obchodníci tedy Tesco,Lidl,Kaufland,Albert,Billa,Penny mají marže na úrovni i dnes po snížení DPH ve výši 100 až 300 % proti roku 2021 a peoti Pilsku raději ani mluvit nebudu. Takže pokud někdo nesrovná ceny v česku na přijatelné tj. Na úroveň roku 2021 ,tak se občanům i nadále i přes znovuzavedení DPH na potraviny vyplatí stále jezdit do Polska!!!! A jestli nějaký šílenec prohlašuje ,že si žijeme… Číst vice »

Roman
Roman
2 měsíců

Do Polska se bude jezdit stále. I kdyby zloty byl 6 korun. Jejich výrobky (pečivo, mléčné výrobky, maso atd.) jsou rozhodně daleko kvalitnější než u nás. A také tabákové výrobky o dost levnější (na dvou kartonech to dělá 600-700 korun). Minulý týden v Polsku jsem nakoupil tyto výrobky a to jsem vše počítal po 6 korun. 5kg. bůček bez kosti (11.50zl. x 6 korun = 350 korun). 2 kusy kačeny 2,8kg kus (10.00zl. x6 korun = 336 korun. 5kg krutí prsa (14.00zl. x 6 korun = 600 korun) Cibule 5 kg. 60 korun, Brambory 5kg 60 korun a 2 kartony… Číst vice »

Ahmed
Ahmed
2 měsíců

Zase samé kecy.Ano teď mají 0 DPH a zvedne se na 5procent DPH.Vyplati se to pořád a pojedu tam zase velmi rád než tady podporovat tu zlodejskou bandu.