Vaše obyčejné boty budou okamžitě voděodolné. Jednoduchý trik vám umožní chodit ve sněhu a kalužemi

Začalo sněžit a ať už se sníh rozpustí nebo ne, je tohle mokré počasí zatěžkávací zkouškou pro naše boty. Některé totiž promokají, což nesvědčí ani našim nohám ani našemu zdraví.

Boty by měly udržovat naše chodidla v suchu a teple, ne nadarmo se říká, že teplé nohy jsou základ. Naopak vlhká kůže je měkčí, vlhká ponožka se více krabatí a obojí přispívá ke vzniku bolestivých puchýřů.

Jak udělat z promokavých bot nepromokavé

Co ale dělat, pokud boty promokají a vy se jich přesto nechcete vzdát? Nebo co dělat, pokud vaše dospívající děti odmítají odložit tenisky i v zimě?

I tato situace má řešení. Poradíme vám, jak z vašich oblíbených bot udělat teplé a suché útočiště pro nohy i v mokru.

Samozřejmě si můžete koupit voděodolný sprej na obuv, ale zvládnete to i bez něj.

Postačí vám čajová svíčka a fén

Budete potřebovat pouze včelí vosk nebo bezbarvou, třeba čajovou svíčku. Tento způsob impregnace můžete použít na boty látkové, kožené i semišové. Nejprve je ale pořádně vyčistěte, tenisky vyperte a vysušte, jinak do nich špínu zafixujete a už se jí nezbavíte.

Vosk důkladně rozetřete po celé botě, abyste vytvořili silnou vrstvu. Představte si, že vybarvujete omalovánky pastelkou. Zvláštní pozornost věnujte místům, kde má voda největší tendenci prosakovat.

Jak se bude vosk na svršku hromadit, způsobí viditelné zabarvení, ale to po zahřátí zmizí. Jste-li s voskováním hotovi, nastavte fén na nejvyšší teplotu a držte ho co nejblíže k botě, aby se parafín horkem začal rozpouštět.

Foto: Shutterstock

Měli byste si všimnout, že vosk začíná z boty jakoby mizet. V zahřívání pokračujte, dokud se parafín zcela nevstřebá. Při zkapalňování se totiž mění v součást tkaniny, utěsňuje drobné otvory a stává se bariérou proti vlhkosti.

Hotová bota bude vypadat úplně stejně, jako před úpravou. Abyste zjistili, jestli experiment zafungoval, nalijte šálek vody na její špičku. Měla by se po ní jako korálky skutálet pryč.

Navoskované boty se mohou zdát tužší, než dříve. Proto si je obujte a chvíli se v nich procházejte. Po třech nebo čtyřech nošeních byste ale už neměli poznat rozdíl.

Kožené boty ochrání i vazelína

Boty z kůže můžete potřít vazelínou, i ta vám prokáže dobrou službu a ochrání je před mokrem. Jen bude potřeba čas od času nátěr obnovit.

S takto ošetřenou obuví můžete už bez obav vyrazit na mokré cesty nebo klidně i do sněhové břečky.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments