Vasektomie je spolehlivou mužskou antikoncepcí. Pro koho je vhodná?

Zatímco v minulosti spoléhaly páry na jednoduché antikoncepční metody, v dnešní době je již na výběr velké množství různých pomocníků. Ženy brání početí pomocí hormonálních i nehormonálních metod, jako je nitroděložní tělísko, pilulky nebo injekce. Naopak pánové se ve výběru omezují spíše na kondom. Pro dlouhodobé páry však existuje možnost, která je nazývaná jako nejspolehlivější volba pro muže, jež nese název vasektomie.

Co je to vasektomie?

Pro tuto možnost se rozhodují nejčastěji páry, ve kterých žena není zdravotně schopná snést dámské antikoncepční metody nebo již společně netouží po dalším potomstvu. Celý proces probíhá při lokální anestezii, kdy operující přeruší chámovody.

Různé druhy vasektomie

Pacient má na výběr ze dvou druhů ošetření. Jedním z nich je vasektomie prováděná skalpelem, kdy je šourek třeba rozříznout, aby mohl být zákrok proveden. Druhá možnost je pro mnoho mužů přijatelnější a podstatně příjemnější. Nazývá se jako “bezskalpelová vasektomie”.

Bezskalpelová vasektomie

Nejprve se pánové odeberou na urologii, kde se podrobí vyšetření a kontrole. Dále pokračují na operační sál, kde je čeká přibližně půl hodinový zákrok. Operující znecitliví oblast lokální anestezií, a dále následuje krátký a bezbolestný postup. Provede se krátký vpich, kterým jsou poté přerušeny chámovody. Postižené místo je minimálně poraněno, a proto není nutné provádět šití. Pacienti se pak ještě několik dní drží v klidu doma a neprovádějí žádné namáhaví činnosti.

Pro koho je zákrok vhodný?

Metodu se snaží obhajovat mnoho odborníků, ale stále má i své odpůrce. Vasektomie je totiž zákrokem, který nelze časem vrátit, a proto je nutné uskutečnění zvážit. Hodí se pro muže, kteří nechtějí zakládat rodiny nebo již početnou rodinu mají a o další potomky s partnerkou neusilují.

Ovlivní vasektomie sexuální život?

V odpovědi se lékaři, odborníci i veřejnost shodují. Na sexuálním životě párů vasektomie nic nemění. Zatímco některé formy hormonální antikoncepce mohou u ženy vyvolat nechuť k pohlavnímu styku, muži po vasektomii nemají se sexuální touhou problémy.

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.