Vědci odhalili, jak se chránit před Covidem-19 téměř na sto procent, a to i bez očkování

Očkování proti koronaviru by nám mělo dát téměř jistotu, že se tímto zrádným virem nenakazíme. Ne všichni se k němu ale dostanou hned a do té doby je třeba proti nemoci Covid-19 stále nějakým způsobem bojovat.

Ze zbytečného najednou nezbytné

Vědci z Univerzity v Edinburghu nyní naštěstí přinesli velmi pozitivní zprávy. Provedli rozsáhlý výzkum roušek, který potvrdil jejich značnou efektivitu. Experti došli ke zjištění, že roušky jsou při správném zacházení mnohem účinnější než dodržování sociálního odstupu. Jejich efektivita dosahuje při správném použití 99,9 % a představuje tak téměř dokonalou ochranu.

Nad přínosem roušek se dlouhodobě diskutuje. Na začátku pandemie panoval názor, že jejich nošení je zbytečné a před koronavirem neochrání. Česká republika byla první zemí, která je zavedla povinně i navzdory tomuto rozšířenému názoru. Zdejší epidemiologové postupně přiznávali, že je určitě lepší než nic a pak se dostali k tomu, že i látková rouška ochrání přinejmenším ze 70 %, a to jak toho, kdo ji nosí, tak jeho okolí.

Sociální distanc neochrání, rouška ano

Vědci se teď rozhodli definitivně zjistit, jak to s těmi rouškami vlastně je. Tedy, jak přesně jsou účinné při blokování kapének. Za tímto účelem použili fluorescenční kapky vody a anatomicky realistické figuríny, které měly nasazenou roušku. Zaměřili se také na dobrovolníky a na to, jak se kapénky chovají, když hovoří nebo kašlou, a to s rouškou i bez ní. Použita přitom byla chirurgická rouška s jednovrstvou bavlněnou výplní. Pomocí laserového osvětlení fólie a UV záření zkoumali rozptyl kapének v podmínkách s rouškami i bez nich.

Pokusy odhalily, že nasazené roušky snižují počet kapének až tisíckrát. Dále prokázali, že v případě nasazených roušek není dodržování sociální vzdálenosti tak důležité. Naopak, ta sama o sobě příliš nepomáhá. Vědci varují, že pokud stojíte dva metry od kašlajícího člověka bez roušky, příliš vám to nepomůže. Budete vystaveni více než desetitisícinásobku kapének v porovnání s tím, kdo stojí o půl metru blíže, ale s nasazenou rouškou. “Naše výsledky naznačují, že roušky vykazují konzistentní účinnost v případě blokování respiračních kapének,” uvedl spoluautor studie Ignazio Maria Viola.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
jpcox
jpcox
2 let

Přišít těm “vědcům”z Edingurghu ty roušky ke ksichtům až do smrti, debilům.

Šimčíková
Šimčíková
2 let
Reply to  jpcox

pokud chceš být nemocný tak ji nenos chytráku nikdo Tě nenutí,ale oak nebreč.