Vědci upřesnili, kde se lidé nejčastěji nakazí koronavirem. Riziko je tu několikanásobné

Epidemie koronaviru představovala pro mnohé mimo jiné konec různých každodenních návyků a rituálů, protože se pro ně najednou staly až příliš nebezpečnými. Seznam míst, kterým bychom se měli vyhýbat, pokud chceme riziko nákazy eliminovat na minimum, se stále rozšiřuje. Americké Centrum pro kontrolu prevencí a chorob (CDC) nyní zveřejnilo místa, kde mají lidé největší šanci se koronavirem nakazit.

Práce z domova je pro zastavení epidemie klíčová

Zpráva pojmenovaná Morbidity and Mortality Weekly Report uvádí, že riziko onemocnění Covidem-19 se zdvojnásobuje v případě, že lidé chodí pracovat do kanceláře. Vyplývá to z nové studie, ve které se vědci zaměřili na 314 dospělých osob, kteří byli testováni na koronavirus. Dotyční, kteří pracovali na dálku nebo částečný úvazek mimo místo výkonu práce, například prostřednictvím videokonferencí, měli o polovinu nižší pravděpodobnost pozitivního výsledku, než ti, kteří chodili do kanceláře nebo do školy.

Toto zjištění poskytuje důkazy o zdravotních výhodách práce z domu spojených s pandemií Covidu-19. Podpora možnosti práce z domova je jednoznačně aspektem, který eliminuje riziko přenosu koronaviru,” uvedli autoři studie s tím, že toto pravidlo je jednoduše aplikovatelné i na případné další epidemie a mělo by být zařazeno do pandemických plánů.

Bohoslužby a fitness centra

Autoři studie poukazují také na socioekonomické rozdíly ovlivňující možnost pracovat na dálku. Zjistili, že zaměstnanci, kteří nepatří mezi bělochy a vydělávají průměrně méně, mají menší šanci pracovat z domova. Vědci také doporučují zpřísnit epidemiologická opatření na místech, kde lidé pracují v kolektivu. Měly by se tu nosit povinně roušky a omezit bezprostřední osobní styk.

Dalším velmi rizikovým místem, kde je možné se snadno nakazit koronavirem, jsou překvapivě bohoslužby, kde se střetává velké množství věřících, kteří zpívají a družně konverzují. V jedné z předchozích zpráv CDC uvádí, že 7,8 % pozitivně testovaných navštěvovalo náboženská setkání.

Vyšší riziko nákazy hrozí také ve fitness centrech a posilovnách. Také ty navštěvovalo 7,8 % pozitivně testovaných. Pokud chcete snížit riziko nákazy, měli byste se vyhýbat také barům, kavárnám a restauracím. Tedy pochopitelně až otevřou.

Foto: Pixabay

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments