Vedro v roztopeném paneláku dáte i bez klimatizace. Geniální trik je v těchto tropech hitem internetu

Dříve bychom řekli, že je krásné počasí a s nevolí bychom vyhlíželi moment, kdy se to má zkazit. V posledních letech je však vedro už moc intenzivní, a pokud ho nemáte možnost trávit u vody, pak i velmi úmorné. Obzvlášť pak v některých domech a bytech, které se hůře chladí a nedisponují klimatizací. Na internetu se však hromadí skvělé triky, díky kterým vedra překonáte i bez toho, aniž byste disponovali klimatizací nebo ji museli zapínat, protože elektřina je dnes velmi drahá.

Jak se bránit horku

Noci a rána naštěstí letos nejsou tak horká. Proto se vyplatí v této době větrat. Díky tomu se vám byt zase příjemně ochladí. Každopádně ale platí, že byste neměli nikdy větrat přes den, kdy ručička teploměru překonává třicítky. Okna zkrátka přes den neotvírejte, vůbec si nepomůžete.

Možná rolety nebo žaluzie příliš nepoužíváte a musíte z nich jen stírat prach, ale vězte, že v těchto vedrech představují skvělé pomocníky. Přes den je vždy zatáhněte. Tím zamezíte tomu, aby do bytu pronikaly sluneční paprsky, které ho velmi ohřívají. Jen tímto způsobem můžete zajistit, že bude v bytě o několik stupňů nižší teplota.

Pakliže nedisponujete žaluziemi nebo roletami, můžete popřemýšlet o tom, zda si je neopatřit. Nejde o příliš velkou investici a přínos je značný. Každopádně ale namísto nich můžete použít sice méně vzhlednou, ale rovněž účinnou náhradu. Na okna můžete zavěsit třeba deky nebo prostěradla. Zkrátka jakkoliv zamezit tomu, aby slunce pronikalo dovnitř.

Foto: Shutterstock

Zbavte se horkého vzduchu

V bytě se vám při těchto teplotách bude hromadit horký a navíc přesušený vzduch. Ten je třeba nějakým způsobem narušit a rozbít. Nejlépe k tomu poslouží, když po bytě rozvěsíte čerstvě vyprané prádlo. Ideální je, když si nastavíte praní přes noc a ráno pouze z pračky prádlo vyndáte a rozvěsíte po bytě. Určitě vás překvapí, jak příjemný chládek to dokáže zajistit. Pokud zrovna neperete, a potřebujete byt ochladit, rozvěste po něm mokré ručníky a utěrky, které máte k dispozici.

Navzdory všem těmto opatřením nezapomínejte na dodržování pitného režimu. Sami jistě pociťujete, že potřeba hydratace v této době je značná. Mějte tak vždy po ruce tekutiny, které průběžně popíjejte.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vlapu
Vlapu
1 rok

Jsem lovec a bydlím v jeskyni.Jsem v poho.

Zvoník
Zvoník
1 rok

Všechny vaše metodické rady byly vyzkoušeny několik let v reálu v bytě, který má všechna okna na jih, kdy přes den v létě se za okny vyskytuje teplota vzduchu okolo 50°C. – BEZÚSPĚŠNĚ v ochlazení bytu bez klimatizace! Pak jedině klimoška to zachránila (s pochopitelně zavřenými okny) aspoň v jedné místnosti na 24°C!
Vaše rady jsou v tomto případě medvědí…

Tomáš
Tomáš
1 rok

A co že je tím “hitem internetu”?
Zastíněná a v horkých dnech zavřená okna, či mokré prádlo? To přece musí dojít každému s IQ nad 80 i bez internetu…

Petr
Petr
1 rok
Reply to  Tomáš

Zkuste prat kazdou noc úspornější klimoska a vyspitese