Vejce v žádném případě nepatří do lednice. Dejte je na toto místo a čerstvá vydrží roky

Vejce jsou běžnou součástí našich jídelníčků, ale jejich správné skladování může být někdy výzvou, zvláště pokud hledáme způsoby, jak uchovat jejich čerstvost bez použití lednice. Existuje několik tradičních i moderních metod, které nám umožňují udržet vejce čerstvá po dlouhou dobu.

Historické metody skladování

Tradiční metody skladování vajec, jako je nakládání do vápna nebo vodního skla, byly používány dávno před vynálezem lednic. Tyto metody spočívají ve vytvoření ochranné bariéry kolem vajec, která zabraňuje pronikání vzduchu a bakterií. Vodní sklo, které je roztokem křemičitanu sodného, poskytuje vejcím ochranu a umožňuje jejich skladování až na rok.

Moderní alternativy

Dnešní metody skladování vajec nabízí jednoduché a přístupné řešení pro jejich dlouhodobé uchování:

  • Mrazení vajec: Tato metoda zahrnuje rozklepnutí vajec a jejich uložení do formiček na led nebo muffiny bez skořápek. Mrazená vejce vydrží několik měsíců a po rozmrazení jsou vhodná pro vaření a pečení, i když se nedoporučují pro recepty, které vyžadují šlehání bílků.
  • Skladování ve vrstvách obilí: Vejce uložená ve vrstvách pšenice nebo jiného obilí zůstávají čerstvá díky izolačním vlastnostem obilí, které absorbuje vlhkost a brání růstu bakterií.

Důležitost správného skladování

Správné skladování vajec je klíčové pro udržení jejich čerstvosti a bezpečnosti. Je důležité uchovávat vejce na chladném a suchém místě a chránit je před kontaminací. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv metodu skladování, důležité je zajistit, že vejce jsou čistá a nepoškozená.

Ačkoliv je skladování vajec v lednici nejběžnější metodou, existují efektivní alternativy, které mohou pomoci udržet jejich čerstvost na delší dobu, a to i v případě, že se rozhodnete nakoupit větší množství. Vzhledem k rostoucím cenám a fluktuacím na trhu s vejci mohou být tyto metody nejen úsporné, ale také praktické pro každého, kdo chce mít kvalitní vejce po ruce po celý rok.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav
Jaroslav
1 měsíc

Tvl, že ty máš pšenice plnou palici?

Helena
Helena
1 měsíc

Je úplně fuk, jak skladovat doma vejce. Pokud je koupím v supermarketu, tak čerstvá už rozhodně nejsou. Přesněji řečeno, každé vejce, např. v balení po 10 ti kusech, je “jinak” čerstvé. Některá mají bílek, po rozklepnutí vejce, tekutý, jiná ne. Takže taková vejce nikdy nemohou vydržet dlouho “čerstvá” i při správném skladování v lednici nebo jinde.

Miloš
Miloš
1 měsíc

No dobře, tak mě teda ještě poraďte, kde v paneláku mám pěstovat to obilí.

Tonda
Tonda
1 měsíc
Reply to  Miloš

Pěstovat ho nemusíš,jen si ho nasypat do obýváku 😉😁

Daniela
Daniela
1 měsíc

Jasně mám doma pytel pšenice, tak vejce budu skladovat v ní. Kdo píše takové podobné rady asi nemá nic pořádného na práci.