Velký český řetězec začal prodávat ovoce a zeleninu za pár korun. Lidé ho berou útokem, šetří slušné peníze

Na trhu s potravinami teď panuje velmi zvláštní situace. Na jednu stranu se jídlo neustále zdražuje, avšak na tu druhou se také stále ve velkém vyhazuje. Oba faktory na sebe mají jednoznačný vliv. Obchody musí počítat s tím, že část potravin jednoduše neprodají, a tak i jejich cenu musí započítat do těch, které se jim zákazníkům podaří udat.

Omezení plýtvání

V žádném jiném segmentu to přitom není horší než v zelenině a ovoce. Obchody ho musí od dodavatelů nakupovat ve velkém, aby měly neustále dostatečný výběr. Pokud ho ale neprodají, musí ho vyhodit. Pokud by totiž zákazníci v regálech narazily na ovoce a zeleninu, které už nejsou kvalitativně špičkové, mohlo by je to od dalších nákupů odradit.

Tuto situaci se teď rozhodl řešit obchodní řetězec Penny. Ten následuje konkurenční Lidl a začíná s prodejem bedýnek, které jsou plné ovoce a zeleniny. Bednu vážící dva kilogramy přitom prodává za spíše symbolickou cenu 19,90 Kč. Koupit si ji můžete už v 50 prodejnách, přičemž jejich počet se bude rozšiřovat.

Penny tvrdí, že kvalitu ovoce a zeleniny ve svých prodejnách kontroluje každé dvě hodiny. Pokud některé nesplňují potřebné standardy, jsou na prodejní ploše nahrazeny jinými. Řetězec ale zároveň řešil, co si počít s produkty, které stahuje a které by se ještě daly zpracovat, protože nemají větší závady a jsou chutné.

Foto: Shutterstock

Zákazníci jsou spokojeni

Bedýnky jsou naplněny různě, a to podle toho, co zrovna bylo staženo z regálů. Kilogram ovoce a zeleniny každopádně vychází na necelých deset korun, což je velmi výhodná nabídka. Pokud si dokáže vybrat bedýnku, která obsahuje přibližně to, co byste si jinak koupili, můžete ušetřit značné peníze. Ovoce a zelenina totiž patří k nejvíce zdražujícím položkám. Každý, kdo někdy kupuje třeba květák nebo papriky, musí se divit, kolik tyto české produkty mohou stát.

Penny také už hlásí, že je o jeho bedýnky obrovský zájem. V rámci pilotního provozu v pouhých dvou prodejnách se takto prodaly dvě tuny ovoce a zeleniny. Podobné bedýnky nabízí také Lidl, kde se rovněž osvědčily. U něj stojí 25 korun.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
g.mikrogio@g.m
g.mikrogio@g.m
7 měsíců

Kde to proboha žijem???!!! Tady se vede diskuse o tom jak se nakrmit odpadky!!! To je jak vybírat kontejnery u supermarketu. A tomu tleskame? Hlavně že krmíme ukrajinský zběhy a cikány. Na naše slušný matky v nouzi už tak nějak nejsou prachy, že? Je mi smutno kam jsme se dopracovali. Energie letí vzhůru, ALE NENi K TOMU DUVOD!!! Zatraceně,je mi fakt smutno… 61let

Hana
Hana
7 měsíců

No, tak když jsem viděla tu kvalitu obsahu v bedýnce, řekla jsem si, že ani zadarmo, spíš tak pro prase dobrý, je až k nevíte, jak pořád lidé remcaji nad kvalitou potravin a pak si koupí tohle.

Tomáš
Tomáš
7 měsíců

Globus také

PhG
PhG
7 měsíců

Tak u nás v penny pár kousků zeleniny nebo ovoce ty 2kg to cca jsou ale není to mix jak v lidlu ( tam je v bedynce jak ovoce tak zelenina). Také v penny Třebíč ta kvalita úplně echt… Bedýnka a v ní cce 500 g hroznů… No spíš už jen hroznového moštu který si z bedýnky vylejete. 🤦‍♀️
Penny rádo kopíruje nápady jiných.
Ale nemají na to kapacity.

JTop.
JTop.
7 měsíců

30.7.2022 Ale tato údajně “novinka” už běží alespoň rok, tedy v našem LIDLu v Kuřimi. Je to výborný počin. Když vídám na regálu za pokladnami vystavené bedničky, dávám peníze pokladní předem, protože vím, že si při odchodu nějakou bedýnku určitě vyberu. Potíž je v tom, že to bývá nárazová akce, nepravidelná, a v posledních 2 měsících dokonce už ani nebyla. Zrovna před 2 dny se ale jeden zákazník u pokladní doptával, kdy zase bedýnky budou, a ta mu odvětila, že mají moc práce a nestíhají. Osobně si myslím, že čas by byl, jenže tu vesměs pracují samí věkem velmi mladí… Číst vice »

Karel Votrubek
Karel Votrubek
7 měsíců
Reply to  JTop.

Tím to zrovna taky není. Bedýnky se zkrátka plní podle toho, co zbyde. U nás v Lidlu třeba jsou bedýnky denně, ale zmizí tak rychle, že pokud v tu chvíli člověk v obchodě není, tak má zkrátka smůlu. Na lenivost bych to opravdu neházel, takoví lidé do Lidlu moc nepatří.

Kate
Kate
7 měsíců
Reply to  JTop.

Jelikož ve všech řetězcích je šílený podstav, tak skutečně nestíhají. Hodiny krátí, co nejvíc. Brigádníci mají minimum směn. Na směnu v akční den 2 lidi na vybalování a údržbu 4 úseků (cukrovinky, nápoje, drogerie a koloniální) a místo vybalování jsou i přes půl směny na kasách. Pak vypadá obchod, tak jak vypadá. Z velké části i díky zákazníkům, kteří nechávají zboží, které si rozmysleli, že si nekoupí na druhé straně obchodu (klidně pohozené v regálech za zbožím, takže jej zaměstnanci naleznou, až když je pozdě). Ať už je to maso, jogurty, sýry atd. Zbytečně se to pak vyhazuje. Vím, o… Číst vice »

Ferenc
Ferenc
7 měsíců

Lidl za 25kc ale 3,5kg 😁