Vláda ustoupila. 25 000 Kč dostanou všechny OSVČ

Po velké kritice z řad živnostníků mění Ministerstvo financí podpůrný balíček pro osoby samostatně výdělečné činné. Takřka všechny podmínky mizí a nárok na jednorázový příspěvek 25 000 Kč tak bude mít každý, kdo na sebe začal podnikat před 12. březnem. Oproti původnímu plánu jde o velkou změnu.

Pomoc míří všem

Zatímco předtím vláda počítala s podporou pouze těch živnostníků, které nějak zasáhla vládní nařízení, například uzavřením provozovny nebo jiným znemožněním vykonávání obživy, nový návrh jde zcela jiným směrem. Živnostenský stav podpoří plošně, což bude státní kasu stát pochopitelně výrazně větší množství prostředků.

Nikdy jsme nechtěli nikomu nic upírat. Jen jsme chtěli jednat v zájmu primární spravedlnosti. Ale příklady z praxe nás přesvědčily o tom, že co největší plošnost je v tuto chvíli správná. Vypustíme podmínku, že tržby OSVČ musely za poslední tři měsíce oproti loňskému roku poklesnout o deset procent,“ vysvětluje obrat ministryně Alena Schillerová.

Smůlu mají pouze ti, kdo si živnost už zrušili, registrovali se na Úřad práce nebo pobírají dávky v hmotné nouze. V takovém případě není možné na příspěvek 25 000 Kč dosáhnout. Netýká se ani těch živnostníků, kteří si podnikáním pouze přivydělávají vedle hlavního pracovního úvazku. Na ně se totiž vztahuje program Antivirus, který zajišťuje pracovní místa ve firmách. Dvojitá pomoc jedné osobě by nebyla férová.

Problémy způsobil spěch

Změny budou do navržené zákona implementovány pozměňovacím návrhem. Na jeho přesném znění spolupracuje ministerstvo se zástupci podnikatelů. “Máme na to už jen několik dní, protože Sněmovna zasedá příští týden,” uvedla k tomu Schillerová. Byl to přitom právě spěch, který podle ministryně zapříčinil vady původního znění zákona. Vláda se snažila pomoct rychle a zároveň úplně nechtěla, aby na pomoc dosáhli i ti, kdo restriktivními opatřeními nebyli zasažení. Jenže se ukázalo, že je to v takovém měřítku stěží proveditelné a nejčistší cestou tak bude plošná podpora.

Chceme během nouzového stavu podporovat OSVČ pětistovkou denně. Původně jsme pomoc plánovali na jeden měsíc, to by vycházelo na 15 tisíc korun. Ale abychom podporu sladili s programem Antivirus, tak jsme protáhli pomoc do konce dubna a tím se suma zvedla o 10 tisíc korun,” doplnila ministryně financí záměr vlády.

Samotná výplata prostředků má být maximálně jednoduchá. Stačit bude jediný formulář s číslem účtu OSVČ. Peníze pak ministerstvo pošle obratem.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
149 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments