Vláda žádný plán nemá, prořekl se šéf krizového štábu Hamáček. Přesto chce nouzový stav dalších 30 dní

Vláda se rozhodla Poslaneckou sněmovnu požádat o prodloužení nouzového stavu o celých 30 dní. Opoziční poslanci ani KSČM nesouhlasí. Chtějí povolit prodloužení maximálně o dva týdny. Na plénu se tak strhla mezi vládními představiteli a poslanci žhavá debata.

Poslanci mimo jiné žádali o předložení plánu, jak chce vláda v příštích dnech postupovat. Od ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu se jim dostalo odpovědi, že vláda v zásadě žádný plán nemá. “Jediný, kdo má plán, je ten virus. Nechtějte po nás plán s postupnými cíli. Až se křivka zlomí, budeme moci říci, že to nejhorší máme za sebou a že můžeme jít dál,” uvedl Hamáček.

To zaskočilo poslance TOP 09 Miroslava Kalouska. Podle něj nemá vláda právo žádat nouzový stav, když nemá žádný plán. “Mohl by nám alespoň ministr vnitra a ministr zdravotnictví říct, na co chcete nouzový stav? Co nemůžete dělat, kdyby ten stav nebyl?” ptal se Kalousek. “To, že jediný plán má virus, mě moc neuklidnilo.

Bohužel to, že vláda nemá plán, se projevuje stále více. Naposledy například došlo k veřejné roztržce vládních představitelů o tématu, zda má dojít k postupnému promoření populace.

Hlavní epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, kterému v současné době naslouchají doslova všichni Češi, prohlásil, že změnil názor na koronavirovou epidemii a nastínil plán spočívající v promoření populace. Podle něj by se mělo nakazit přibližně 50 % občanů, zatímco senioři a další rizikové skupiny zůstanou maximálně chráněni. Jako důvod uvedl, že v dohledu není univerzální léčivo, které by dokázalo koronaviru zatnout tipec, a pokud bychom pokračovali v restriktivních opatřeních, zničíme ekonomiku.

Premiér Andrej Babiš, stejně jako šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček to nicméně odmítli jako příliš riskantní krok.

Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments