Vodní kámen doslova sleze před očima. Z domácí směsi se výrobci chemických přípravků mohou vzteknout

Vodní kámen, to je prevít… Ale jak se ho skutečně zbavit ve vaně, toaletě nebo na vlhkých místech. Pokud ho neodstraníte ihned, začne tuhnout a zažírá se do materiálu. V takovém momentě začíná být složité se ho zbavit. Řešíte-li problém, jak se nevzhledných skvrn zbavit, zjistíte, že není třeba se uchylovat k drahým chemikáliím.

Co je vlastně vodní kámen?

Vodní kámen je usazenina z vápenatých a hořečnatých solí, která je rozpuštěná ve vodě. Tyto prvky jsou přirozeně přítomné ve vodě v různých koncentracích. Jak se voda odpařuje, tyto sloučeniny krystalizují a ulpívají na površích. Vytváří tak bílý povlak, který je zároveň drsný a tvrdý. Vliv na usazování má i místo, ve kterém žijete. Na takovém místě totiž závisí tvrdost vody a množství solí obsažených ve vodě.

Jak na něj?

Pro odstranění vodního kamene se stačí vyzbrojit několika běžně dostupnými produkty. Ty jsou také výrazně levnější a ekologičtější. Hlavními pomocníky je především jedlá soda, bílý kvasný ocet, horká voda, citron nebo prací soda.

Zázračná směs

Pokud si pořídíte všechny výše zmiňované prostředky, určitě neprohloupíte. Nejzázračnější z těchto spojení je jedlá soda a bílý ocet. Ty využijete i při jiném domácím čištění. Zamilujete si je v kuchyni, koupelně nebo na toaletě. V misce smíchejte hrnek bílého octa a dvě lžičky jedlé sody. Při společném kontaktu začnou pěnit. Pomocí houby nebo kartáčku aplikujte tuto směs přímo na vodní kámen. Po nanesení dojde k rozložení zbytků vodního kamene a povrch zůstane krásně lesklý.

Foto: Shutterstock

Ocet a horká voda

Bílý ocet dokáže fungovat i bez jeho spojení se sodou. Přidáte-li horkou vodou, vodní kámen se začne rozpouštět. Namočte kousek látky nebo houbičku ve 14% octu a potřete jím povrch. Nakonec opláchněte čistou vodou. Dráždí-li vás vůně octa, přidejte pár kapek oblíbeného esenciálního oleje. Skvělá je například levandule a citronela. Ty působí i proti hmyzu a provoní váš dům.

Prací soda

Prací soda nebo také uhličitan sodný je jedním z nejúčinnějších pomocníků, který, ve spojení s kyselinou, působí na ucpané odpady. Používejte ji především v toaletách a umyvadlech, které zanechají zářivě čisté. Přirozeně dezinfikuje a v kombinaci s horkou vodou rozpouští nečistoty.

Foto: Shutterstock, zdroj: 20 minutes

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments