Všechen prach ze žaluzií ihned zmizí, a to najednou. Je to snadné, jinak už to vůbec nedělám

Přesto, že žaluzie není nutné čistit příliš často, když už je to nutné udělat, může to být docela otravné. Existuje několik způsobů, jak postupovat, ale záleží na vás, který vyzkoušíte.

Suché nebo mokré čištění

Suchá, nebo mokrá cesta? To je otázka, kterou si kladou mnozí majitelé žaluzií při jejich úklidu. Pokud jsou vaše žaluzie jen zaprášené, můžete je jednoduše otřít švédskou utěrkou nebo vysavačem s nízkým výkonem sání. Pokud je potřebujete důkladněji vyčistit, sáhněte po speciálních kartáčcích s měkkou vrstvou, které umí čistit i několik lamel najednou. Existují varianty, které můžete použít na suché i mokré čištění, ať už dvou – nebo pětilamelové. V každém případě je důležité žaluzie čistit pravidelně, aby neztratily svůj půvab a dobře sloužily svému účelu.

Jak postupovat

Při mytí žaluzií je důležité přemýšlet o postupu, abyste minimalizovali špínu a otisky na lamelách. Pokud používáte vodu, je pravděpodobné, že se lamely hodně zapráší. Pokud nechcete sundávat žaluzie, můžete je sklopit na jednu stranu a omyjte je vlhkým hadrem s odmašťujícím přípravkem odshora dolů. Poté je překlopte na druhou stranu a zopakujte postup.

Foto: Shutterstock

Po umytí je důležité lamely důkladně osušit a poté otřít suchým hadříkem. Pokud chcete být úplně jistí, zkontrolujte, zda jste zvládli otřít každou lamelu, než je znovu nastavíte do vodorovné polohy.

Pro ty, kdo nemají nervy na postupné mytí žaluzií, existuje alternativa – můžete je otřít celé plochy namočeným smetáčkem s měkkými štětinami. Ale dejte pozor na vodu, která se může rozlít pod oknem. Pro zamezení zbytečného znečištění nábytku, zdi nebo koberce, je důležité zajistit, aby voda neměla kam uniknout.

Vyhněte se poškození

Čištění žaluzií není jen časově a psychicky náročná aktivita, ale může také způsobit další problémy. Pokud se například při čištění lamel náhodou znečistí provázky, budou potřebovat zvláštní péči. V některých případech mohou být lamely dokonce poškozeny. Pokud se to stane, může být nutné zavolat odborníka na výměnu celého kusu nebo poškozených lamel.

Foto: Shutterstock, zdroj: Hawai Life, Luke the Window Cleaner, Thumb Tack

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments