Všechno zdraží a Čechům vezmeme peníze. Stát odhalil plány, to je drsné

Česká republika snad ještě nikdy v historii neměla své finance v tak špatném stavu jako právě teď. Těžko říct, jak jsme se dostali do této nepříjemné situace, ovšem už je jisté, že nemá jednoduché řešení. Nestačí jen něco málo proškrtat a jet dále. Rozpočty jsou postaveny na strukturálních deficitech a bude nutné říznout opravdu hluboko.

Připravte se na to

Projednávaný konsolidační balíček bychom přitom měli vnímat jen jako první z mnoha, protože jeho cílem jsou úspory ve výši pouhých 70 miliard. Co by dříve budilo značný rozruch, je dnes v podstatě schodek, který vyrobíme za měsíc a půl. Vždyť jen za první čtyři měsíce tohoto roku jsme nasekali dluhy ve výši 200 miliard korun. To je neudržitelné.

Bohužel si musíme uvědomit, jak stát vlastně hospodaří. K dispozici nemá nic jiného než příjmy z daní, kterých je omezené množství. Vzhledem k tomu, že tvoříme tak vysoké dluhy, je nutné zavést kombinaci opatření. Na jedné straně musí stát méně vydávat a na straně druhé více vybírat. Pro občana to znamená, že bude platit více na daních a dostane na oplátku méně kvalitní služby.

Reálně to potom lze rozdělit ještě tak, že zaplatí více na dani z příjmů a díky navýšené dani z přidané hodnoty se mu zdraží nákupy. A to v době, kdy už tak je v obchodech draho a kdy se lidé hroutí ve chvíli, kdy jim přijde vyúčtování za elektřinu a plyn.

Foto: Shutterstock

Bude to lítat

Daň z příjmů jako taková by se přitom zvednout neměla. Je to ale jen zdánlivá útěcha. Reálně na ní totiž stejně zaplatíte více, protože se zruší celá řada slev, které využívá většina lidí. Zejména potom sleva na manželku, která může znamenat, že zaplatíte o 25 tisíc korun na dani více.

Kvůli navýšení DPH potom zdraží důležité položky v rodinném rozpočtu, jako je vodné a stočné, teplo nebo ubytovací služby. Aby toho nebylo málo, pro jistotu se zvedne také daň z nemovitosti, a to hned na dvojnásobek. Naopak přijdete o státní podporu na stavebním spoření.

A jak už jsme řekli, tohle je teprve začátek. Konsolidační balíčky budou muset pokračovat a bude jich jistě celá řada. Kam se sáhne příště?

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Honza
Honza
1 rok

Nasypali jste Ukrajincům aby si s ruskem hrali na kousku uzemi na vojaky a ted to musi ceska stredni trida zaplatit. Kdo volil Fialu mel viset nekde ususeny jak svestka.