Jak vybrat lodičky, které nebudou trápit vaše chodidla?

Při výběru dámské obuvi s podpatkem je nutné myslet na několik základních pravidel. Špatně zvolené lodičky se mohou stát sice nádherným doplňkem ve vašem botníku, ale nesnesitelným společníkem při chůzi. Při koupi je rozhodující materiál, provedení, ale také drobné detaily.

Výška a tvar podpatku

Při výběru myslete hlavně na fakt, že se celý den neprocházíte jen po červeném koberci a dokonale rovném povrchu. Překvapit vás mohou kanály, nerovný chodník, schody a další nástrahy města. Proto volte výšku podpatku podle příležitosti a vysoké jehly si nechte na večerní akce. Stejnou pozornost věnujte také nášlapné ploše podpatku. Měla by být tak široká, aby se dámy při chůzi cítily přirozeně a uvolněně. Než se rozhodnete za nové lodičky utratit tisíce, zkontrolujte také, jestli je podpatek s botou v pravém úhlu. Pokud je nakloněn na stranu, zaděláváte si na pořádný úraz, a to když se později podpatek ulomí.

Pozor na deformaci chodidla

Módní návrháři si nejspíše naše chodidlo představují jako tvárnou hmotu, která se pohodlně dostane do různých tvarů bot. Pravdou ovšem je, že ačkoli jsou boty se špičatým zakončením mnohdy nádherné, je hrdinským činem v nich vydržet celé dny. Právě proto na delší nošení vybírejte boty v takovém tvaru, aby byly prsty rovnoměrně rozložené a při chůzi nebyl vyvíjen nátlak jen na jednu část chodidla.

Vhodný materiál

Jedním z mnoha častých problémů s botami na podpatku bývá nevhodný materiál. Příliš tvrdá bota způsobuje puchýře a odřeniny, a naopak měkký materiál nechává nohu, aby se viklala. Ani jeden z těchto příkladů není vhodný a správně by měla být volena střední cesta, kdy je noha pevně uchycena uvnitř boty, ale zároveň je na měkkém a příjemném podkladu. Materiál kromě kriteria odolnosti musí plnit taky další funkci. V některých lodičkách se může stát, že se vám noha zpotí a začne nepříjemně klouzat. Proto by bota měla být schopna přirozeně větrat.

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.