Vykoupený lék na koronavirus. Plaquenil lidé nahromadili, přestože je na předpis a má vedlejší účinky

Zdá se, že Ministerstvo zdravotnictví opět zaspalo. Už před začátkem epidemie nového typu koronaviru v České republice existovaly studie, které prokazovaly velmi slibnou účinnost léků s obsahem hydroxychlorochinu. Na českém trhu jde především o přípravek Plaquenil.

Selhali lékaři

Ministerstvo ale zareagovalo teprve před pár dny, kdy vydalo regulaci předepisování léku Plaquenil. Nově je možné ho předepsat pouze pacientům s nemocí Covid-19. Mohou tak učinit pouze specializovaní lékaři, a to v maximálním množství 2 balení denně. Jenže, jak se zdá, už je pozdě.

Lidé si totiž efektivity léku všimli dříve než zástupci ministerstva, a vzali lékárny útokem. Plaquenil, který vyrábí francouzská společnost Sanofi Avensis, totiž není nikterak drahý. Jedno balení přijde přibližně na 240 Kč. Překážkou však měla být skutečnost, že i do této doby byl lék dostupný výhradně na lékařský předpis, přestože lékaři dosud nebyli v tomto ohledu regulovaní. Dalo by se ale předpokládat, že k předepisování budou přistupovat rozumně, což se evidentně nestalo.

Lék už není dostupný

Plaquenil je osvědčeným lékem, který se používá například na léčbu malárie, ale také autoimunitních onemocnění, jako jsou artritida nebo fotodermatóza. Užívají ho také pacienti s vážnou chorobou lupus. Ti všichni teď budou mít dost možná problém se k léku dostat. A mohou za to do velké míry lékaři, kteří vydávali neodůvodněné recepty, navíc na nesmyslná množství.

Lék aktuálně v české lékárenské síti prakticky není dostupný a objevují se i informace, že jím nedisponují ani distributoři. “Už přes týden, nejspíš v souvislosti se zprávami o účinku antimalarik v zahraničí, jsme zaznamenávali zvýšené výdeje tohoto přípravku. Někdy třeba i v počtu deset balení na jeden recept. V důsledku toho už ve většině lékáren Plaquenil přestal být dostupný,” uvedl mluvčí lékáren Dr.Max Michal Petrov.

Tento stav potvrdila také Česká lékárnická komora. “Ano, poptávka se zvedla o víkendu. Vzhledem k tomu, že je na recept, tak především od lékařů. Osobně jsem viděl nesmyslný recept na 14 balení,” obvinil nepřímo lékaře Martin Kopecký, který je viceprezidentem komory.

Léčba vyžene virus z těla

První studie, které byly provedeny na menším množství pacientů, a nešlo o takzvané “double-blind”, kdy by testovací skupině bylo podáváno placebo, jsou z hlediska využití Plaquenilu proti koronaviru velmi slibné. Studie byly provedeny nejprve v Číně a Jižní Korei, načež tu svou před pár dny publikovali také francouzští vědci. Ti zjistili, že pokud se Plaquenil zkombinuje s běžně dostupným antibiotikem azitromycinem, je možné dostat virus z těla pacienta za pět dní. Léčba také zlepšuje stav vážného průběhu nemoci Covid-19 se zápalem plic.

Stále však nejde o potvrzenou léčbu. Je třeba provést rozsáhlejší studie, na kterých už se nicméně nějakou dobu pracuje. Velkou výhodou nicméně je, že oba léky jsou samy o sobě již schválené a je možné je používat.

Vážné nežádoucí účinky

Na rozdíl třeba od Paralenu ale v žádném případě není možné si Plaquenil ordinovat sám. Také proto je na předpis. Účinná látka hydrochlorochin má totiž také řadu vedlejších účinků, z nichž některé jsou poměrně časté a také vážné.

Jde zejména o zažívací problémy, bolesti hlavy, vyrážky, ale také problémy se srdeční činností. Hydrochlorochin či chlorochin pak není možné ordinovat všem pacientům. Existuje řada kontraindikací.

Samoléčba těmito preparáty může vést až k otravě organismu. Mohou také způsobit hypoglykemii, tedy pokles hladiny cukru v krvi.

Nebylo přitom prokázáno, že by Plaquenil působil proti koronaviru preventivně.

Každopádně teď bude poměrně obtížné shánět zásoby tohoto léčiva, protože je po něm – jako po všem v boji s koronavirem – velká poptávka na celém světě. Svým způsobem se tak může opakovat situace, která nastala s nedostatkem roušek.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments