Vypěstujte si z koupeného ananasu nový. Jen tak poznáte, jak má toto ovoce správně chutnat

Ananas je králem exotického ovoce a jen málokdo ho nemá rád. Navíc nejen skvěle chutná, ale také obsahuje spoustu vitamínů, minerálů, podporuje imunitu a dokonce pomáhá se snižováním váhy.

Na rozdíl od jiného ovoce je kompotovaný stejně dobrý jako syrový, takže si na něm můžeme pochutnávat během celého roku. Jeden ho miluje s palačinkou, jiný na pizze a další si ho rád vychutná samotný. Bohužel jeho cena, stejně jako u ostatního ovoce, stále stoupá.

Kupte si plod s tuhými listy

Pokud mezi milovníky ananasu patříte i vy, zkuste si ho vypěstovat doma v květináči. Není to nijak složité a navíc je ananas i poměrně pohledná rostlinka. Jen musíte počítat s tím, že na plody si počkáte. Asi tak 3 roky.

Nejprve si vyberte v obchodě tuhý plod se zelenými bytelnými listy, které v rostlině i přes zatahání pevně drží. Pokud by totiž šly vytrhnout, ananas už je přezrálý a k pěstování nevhodný. Takový si vyberte raději k jídlu.

Nechte listy naklíčit

Doma potom trs listů od plodu odřízněte. Ty nejkratší, které jsou řezu nejblíže, do výšky asi 5 cm odstraňte. Zůstane vám tedy trs listů s ořezaným bílým pahýlkem na konci. Ten ponořte do sklenice s vodou a nechte za oknem vyklíčit.

Naklíčené listy přesaďte do květináče tak, aby korunka byla nad úrovní půdy. Ananas potřebuje ke svému správnému vývoji dostatek světla, stabilní teplotu, která by neměla klesnout pod 18°C  ani v zimě a vlhko. Proto ho v parnu roste, 1x týdně zalévejte a 2x měsíčně hnojte.

Jak už jsme psali výše, ananas nevypěstujete za pár týdnů. Dokonce i několik let budete pravděpodobně čekat, než se mezi listy objeví červený kužel následovaný modrými květy. To už ale značí, že nejpozději za půl roku budete sklízet svou 1. úrodu.

Zdroj: YouTube

Čekání se vyplatí

Vaše čekání bude po zásluze odměněno. Vámi vypěstovaný ananas bude totiž mnohem lahodnější než všechny ty, které jste si předtím přinesli z obchodu. Protože ho utrhnete zralý, čerstvý a plný chuti.

Ty kupované musí být přece jen trhané nezralé, aby přežily dlouhou pouť do našich obchodů. Dozrávají tak až cestou na lodích a kamionech, bez sluníčka, což jim na chuti nepřidá.  

Foto: Shutterstock, zdroj: MasterClass, thespruce

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments